Najlepsi studenci wybranych przez pracodawców kierunków łódzkich uczelni oraz utalentowani maturzyści rozpoczynający studia w Łodzi mogą ubiegać się o przyznanie jednego ze stypendiów fundowanych przez łódzkie firmy – Partnerów programu Młodzi w Łodzi. Studenci mogą też ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania w domu studenckim bądź udział w bezpłatnych kursach językowych lub innych kursach podnoszących kompetencje.
Dotychczas odbyło się szesnaście edycji programu stypendialnego. Łącznie do programów stypendialnych poszczególnych pracodawców złożono ponad 10 000 wniosków. Komisje Stypendialne złożone z przedstawicieli pracodawcy-fundatora, uczelni oraz Urzędu Miasta Łodzi wybrały 530 studentów, którzy otrzymali stypendia w wysokości od 500 do 1500 złotych brutto miesięcznie. Zwrot kosztów zakwaterowania w domach studenckich BaseCamp, Chemin Neuf, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a nawet mieszkanie na cały rok akademicki otrzymało dotychczas 78 studentów, a z dodatkowych kursów z języka angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, japońskiego, rosyjskiego oraz innych kursów podnoszących kwalifikacje skorzystało prawie 460 osób.
REKRUTACJA DO PROGRAMÓW STYPENDIALNYCH PRACODAWCÓW SKIEROWANYCH DO STUDENTÓW
W roku akademickim 2024/2025, 54 Fundatorów oferuje studentom:
- prawie 90 stypendiów o wartości od 9.000 do nawet 11.000 PLN,
- 12 miejsc w akademikach,
- bezpłatny najem mieszkania na cały rok akademicki w inwestycji LifeSpot,
- kurs podnoszący kwalifikacje Transformacja procesów biznesowych
- bezpłatny semestr nauki na wybranych studiach w WSB Merito
W JAKI SPOSÓB MOŻNA OTRZYMAĆ STYPENDIUM?
Wystarczy być studentem jednego spośród wybranych przez pracodawców kierunków, mieć średnią ocen z ostatnich dwóch semestrów powyżej 4.0 (a często nawet mniej), spełniać inne wymagania określone przez Fundatora w regulaminie programu stypendialnego (do pobrania przy każdym z programów stypendialnych) oraz w okresie trwania naboru wniosków wypełnić i wysłać dostępny przy poszczególnych programach stypendialnych elektroniczny formularz aplikacyjny. Student może złożyć wnioski do wszystkich programów stypendialnych, w których spełnia kryteria, natomiast stypendium finansowe może otrzymać tylko jedno. Otrzymanie możliwości udziału w kursie bądź akademika może się łączyć ze stypendium finansowym. W przypadku gdy student uzyska najwyższą ocenę w więcej niż jednym programie stypendialnym, do jego decyzji pozostaje, z którego programu stypendialnego chce otrzymywać stypendium. Do wniosku o stypendium należy dołączyć kopie/skany dokumentów potwierdzających aktywności uwzględnione we wniosku (zaświadczenia, certyfikaty, listy referencyjne itp.). Wszystkie w/w dokumenty należy załączyć do wniosku w formacie pdf bądź zebrać w folderze udostępnionym na dysku Google, a link do folderu wkleić w odpowiedniej rubryce formularza aplikacyjnego. Średnia ocen przyjmowana na potrzeby programu stypendialnego Młodzi w Łodzi jest analogiczna do średniej ocen przyjmowanej w postępowaniu o udzielenie stypendium rektora na uczelni macierzystej (w przypadku pobytu na uczelniach zagranicznych również przyjmuje się średnią honorowaną przez uczelnię macierzystą). Wysokość średniej powinna być wyliczona za dwa ostatnio ukończone semestry studiów (jeśli były to różne kierunki, powinny być wskazane średnie z poszczególnych kierunków, a następnie wyciągnięta średnia arytmetyczna). Dokumentem potwierdzającym średnią ocen jest zaświadczenie z dziekanatu bądź wydruk z systemu elektronicznego, o ile wprost wskazuje średnią. Aktywności dodatkowe, takie jak: staże, praktyki, szkolenia, kursy, projekty, działalność w organizacjach studenckich itp. student przedstawia za cały dotychczasowy tok studiów. WAŻNE: jeśli do formularza aplikacji nie zostaną dołączone dokumenty potwierdzające zawarte w nim aktywności, student nie otrzyma za te aktywności punktacji, a tym samym obniża swoje szanse na otrzymanie stypendium.
GDZIE MOŻNA ZNALEŹĆ REGULAMINY I FORMULARZE APLIKACYJNE POSZCZEGÓLNYCH PROGRAMÓW STYPENDIALNYCH?
Wszystkie regulaminy i formularze aplikacyjne będzie można znaleźć po kliknięciu w wylistowane poniżej programy stypendialne poszczególnych Fundatorów w okresie trwania rekrutacji tj. od 1 do 27 października 2024. Możesz też skorzystać z WYSZUKIWARKI STYPENDIÓW gdzie po oznaczeniu swojej uczelni, wydziału i kierunku pojawią się programy stypendialne, które są dla tej uczelni, wydziału bądź kierunku dedykowane.
DO KIEDY NALEŻY WYSŁAĆ FORMULARZ APLIKACYJNY?
Ostatecznym i nieprzekraczalnym terminem przyjmowania wniosków jest 27 października 2024 r.
W JAKI SPOSÓB WYBIERANI SĄ STYPENDYŚCI?
Komisje Stypendialne składające się z przedstawiciela Fundatora oraz programu Młodzi w Łodzi dokonują oceny wniosków przyznając punktację według skali określonej w poszczególnych regulaminach. Student z najwyższą liczbą punktów zostaje stypendystą danego pracodawcy.
KIEDY DOWIESZ SIĘ CZY ZOSTAŁEŚ STYPENDYSTĄ?
Lista Stypendystów została opublikowana dnia 15 listopada 2024 r., znajdziesz ją TUTAJ.
Pełne rankingi poszczególnych programów stypendialnych znajdziesz TUTAJ.
Jeśli masz pytania czy wątpliwości dzwoń na numer telefonu 506 665 029 lub pisz na adres mailowy: mlodziwlodzi@mlodziwlodzi.pl.
Stypendia