LIST MOTYWACYJNY

Jak napisać list motywacyjny?

Często w ogłoszeniach o prace nie jest wspomniane o liście motywacyjnym, nie wiemy jak go napisać, od czego zacząć i czy w ogóle warto, aż w końcu rezygnujemy uznając, że CV wystarczy. Otóż nic bardziej mylnego. Często zdarza się, że to list motywacyjny decyduje o wyborze pracownika. Oczywiście to nie jest byle jaki list, zazwyczaj jest to taki, który wyróżnia go spośród innych.

Oto kilka rad jak powinien wyglądać profesjonalny list motywacyjny:

  • Zaczynając list zaadresuj go do konkretnej osoby np. P. Jan Kowalski Dział Personalny Firma XYZ. Jeśli nie jest jasne dla kogo będziesz pracować, zaadresuj do rekrutera (imię znajdziesz w ogłoszeniu). Możesz również spróbować zdobyć dane dzwoniąc do firmy czy też rozszyfrować dane po adresie e-mail.
  • Nie kopiuj przykładowych zwrotów z Internetu typu „W odpowiedzi na ogłoszenie
    z …”
    . Nie ma nic bardziej nudnego i przyszły pracodawca nie zwróci na Ciebie uwagi.
  • List można zacząć od polecenia przez jednego z pracowników firmy, np. Mam przyjemność znać jednego z doradców w waszej firmie, Pana Jana Kowalskiego. To od niego dowiedziałem się, że poszukujecie osoby na stanowisko … . Podać powody dla których uważasz, że jesteś idealną osobą na to stanowisko, czy też wspomnieć
    o swoich najważniejszych osiągnięciach (oczywiście w branży, w której chcesz być zatrudniony), np. Jako manager w firmie XYZ koordynowałem … . Wprowadziłem wiele zmian, dzięki którym udało się poprawić zyski firmy o X %. Mam wiele pomysłów, dzięki którym wasza firma bardziej się rozwinie.
  • Sam list musi podkreślać odpowiedź na konkretną ofertę pracy (wtedy przyszły pracodawca czy też rekruter widzi, że to na tej konkretnej posadzie, w tej konkretnej firmie Ci zależy). Nie możemy pokazać, że to samo wysłaliśmy jeszcze do kilku firm. Musimy pokazać, że to ta konkretna firma jest priorytetem.
  • Ważne jest, aby w liście motywacyjnym nie powtarzały się informacje z CV.CV pokazuje umiejętności i doświadczenie, w liście motywacyjnym napisz jak możesz je wykorzystać będąc na danym stanowisku lub jak je wykorzystałeś wcześniej, np. Dzięki pracowitości i sumienności udało mi się poprawić sprzedaż … .
  • Pisząc list motywacyjny pozostań sobą i postaraj się zaciekawić rekrutera.
  • Najważniejsze jest dobre zareklamowanie się. Tak, aby to Ciebie wybrano spośród innych kandydatów. Należy dobrze przemyśleć swoje najmocniejsze strony, najważniejsze osiągnięcia czy też umiejętności.
  • Nie należy pisać ogólnikowo, w liście skup się na sobie, podaj konkrety, liczby
    i wydarzenia.
  • Jeśli coś dzięki Tobie w poprzedniej pracy poszło do przodu, firma miała jakieś korzyści/zyski podkreśl to, np. Dzięki mojemu innowacyjnemu pomysłowi … podnieśliśmy sprzedaż (jakiegoś produktu) o X % w 2018 roku.
  • Możesz podać rozwiązanie jakiegoś problemu, który niekoniecznie firma posiada, wykorzystując swoje doświadczenie (o ile rzeczywiście tak jest), np. Dzięki doskonałej znajomości … mógłbym … .
  • Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego warto podkreślić jaką wiedzę udało Ci się zdobyć podczas studiów (oczywiście taka, która zainteresuje przyszłego pracodawcę), jeśli działałeś w jakiejś organizacji studenckiej napisz co dla niej zrobiłeś i czym się zajmowałeś. Napisz w jakim obszarze chciałbyś się rozwijać. Wspomnij o swoich zainteresowaniach związane z tą posada. Opisz odbyte kursy i szkolenia oraz zdobyte certyfikaty.
  • Dopasuj wygląd swojego listu motywacyjnego do CV (ten sam rodzaj czcionki, akapitów, kolorystyka). Oczywiście najważniejsza jest treść, jednak miło spojrzeć kiedy dokumenty są estetyczne.
  • Pamiętaj również o odpowiednim zapisaniu listu motywacyjnego i wysłaniu
    go z neutralnego adresu e-mail.

Podsumowując nie warto korzystać z przykładowych listów motywacyjnych, wykaż się inicjatywą twórczą, pokaż się od najlepszej strony i poprzyj to konkretnymi działaniami, osiągnięciami. Ty decydujesz co w tym liście umieścisz i czy będziesz atrakcyjny dla przyszłego pracodawcy.

Łucja z KN Experience

 

Informacja powstała przy współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Zarządzania Zasobami Ludzkimi „Experience”