Zimowa rekrutacja łódzkich uczelni. Inżynier może przebierać w propozycjach.


Zaczął się zimowy nabór na Politechnice Łódzkiej. Także inne uczelnie proponują rozpoczęcie nowych studiów w połowie roku akademickiego.

Zimowy nabór na PŁ, prowadzony na studia drugiego stopnia, związany jest ze specyfiką dużej części kierunków pierwszego stopnia, które na tej uczelni trwają siedem semestrów, więc kończą się po zimowym. Większość aktualnych propozycji PŁ przeznaczona jest dla posiadaczy dyplomów inżyniera (m.in. wszystkie kierunki na Wydziale Mechanicznym), chociaż dla posiadaczy licencjatu też coś się znajdzie – np. włókiennictwo albo papiernictwo i poligrafia.

Ogółem PŁ przygotowała dla kandydatów na studia drugiego stopnia, które rozpoczną się w semestrze letnim 2016/2017, blisko 1,7 tys. miejsc w trybie stacjonarnym, czyli bezpłatnym. Najwięcej z nich, bo aż 120, proponuje na swojej informatyce Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej (FTIMS). Uczelnia dodaje, że nabór prowadzony jest także na trzy kierunki w jęz. angielskim (w IFE, czyli w Centrum Kształcenia Międzynarodowego): biotechnologię, elektronikę i telekomunikację oraz informatykę (limit po 25 miejsc).

Oprócz studiów stacjonarnych PŁ przygotowała ofertę studiów zaocznych. W tym trybie można studiować informatykę na FTIMS (120 miejsc) za 2.332 zł za semestr, inżynierię środowiska (60) oraz mechanikę i budowę maszyn (40). Aktualny nabór na PŁ zaczyna się 3 lutego – od tego dnia można rejestrować się internetowo na uczelni i składać dokumenty. Termin mija 24 lutego, zaś rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami zaplanowane są na 27 lutego. Ogłoszenie wyników rekrutacji – 2 marca. Propozycji dla posiadaczy wyłącznie matury na PŁ zimą nie ma.

Na Uniwersytecie Łódzkim zaczyna się rejestracja dla kandydatów na studia informatyczne drugiego stopnia. Na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej ten kierunek można będzie studiować bezpłatnie, zdobywając wiedzę na specjalności superkomputery i symulacje. Elektroniczna rekrutacja trwa od poniedziałku do 13 lutego.

Jedyna zimowa propozycja dla posiadaczy matury ze strony UŁ pochodzi z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, na którym można zacząć studia pierwszego stopnia z ekonomii w trybie niestacjonarnym (za 3.800 zł rocznie). Ten sam kierunek wydział oferuje płatnie także na drugim stopniu, podobnie jak socjologię.

Na udany nabór liczą uczelnie niepubliczne. – Rekrutacja na semestr letni w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej potrwa do 28 lutego. – W porównaniu z zeszłym rokiem odnotowaliśmy wzrost liczby kandydatów na studia. Na pierwszy i drugi stopień zapisało się już kilkaset osób. Największą popularnością cieszą się studia on-line – opowiada Wiesław Przybyła pełnomocnik rektora AHE ds. studiów zdalnych. – Najwięcej osób zapisało się na: informatykę, psychologię, zarządzanie, ekonomię, pielęgniarstwo, pedagogikę, dziennikarstwo i komunikację społeczną.

Studiowanie informatyki on-line na AHE kosztuje 3.500 zł rocznie. Zajęcia odbywają się na „platformie zdalnego nauczania” oraz w siedzibie uczelni.

Do końca lutego pod hasłem „nie trać roku – rozpocznij studia od marca” rekrutuje Społeczna Akademia Nauk.

Dotychczas na studia w SAN zapisało się blisko 30 osób. Kandydaci wybierają przede wszystkim zarządzanie, bezpieczeństwo narodowe, kilka osób zdecydowało się podjąć studia także na takich kierunkach, jak: geodezja i kartografia, filologia angielska oraz pedagogika. Ta ostatnia kosztuje od 3.240 zł za rok.

Trwa sesja egzaminacyjna

Na Uniwersytecie Łódzkim i Politechnice Łódzkiej w poniedziałek rozpoczął się drugi tydzień sesji egzaminacyjnej.

Studenci walczą, aby nie wpaść w sidła sesji poprawkowej, bo jeśli i w niej nie uzyskają koniecznych zaliczeń, będą płacić za powtarzanie przedmiotów

Uniwersytet Łódzki, gdy pytaliśmy w zeszłym roku, poinformował o sumie ponad 2,7 mln zł uzyskanej w 2015 r. oraz o 3,8 mln zł – w 2014 r. To pieniądze z opłat za powtarzanie przedmiotów na studiach stacjonarnych, ale w przypadku UŁ także za dodatkowe zajęcia, których nie zawiera program kierunku, ale student chce je zaliczyć dobrowolnie.

Na UŁ każdy wydział ma swoją stawkę: w przypadku zajęć trwających jeden semestr najdrożej jest na trzech wydziałach ścisłych (w tym Chemii), gdzie powtórka kosztuje 600 zł za przedmiot. W przypadku zajęć całorocznych najdrożej jest na Wydziale Prawa i Administracji (1000 zł).

Nie jest łatwo określić, ilu studentów nie utrzymuje się na uczelni na pierwszym roku: nie można po prostu porównać liczby studentów pierwszego roku z liczbą, w tych którzy wracają po wakacjach (dochodzą np. poprawiający drugi rok i wznawiający naukę po chorobie). Ale z danych GUS wynika, że w 2014 r. UŁ przyjął na studia stacjonarne (licencjackie i jednolite magisterskie) 6,7 tys. studentów, zaś w rok później było ich na drugim roku 4,4 tys.

Źródło: Dziennik Łódzki