W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, 25 czerwca 2026 r. rektorzy pięciu szkół wyższych: SGH, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej i Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, podpisali list intencyjny na temat współpracy na rzecz utworzenia Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego jako międzyinstytucjonalnej i interdyscyplinarnej platformy współpracy naukowej, edukacyjnej, eksperckiej i organizacyjnej.
W Międzyuczelnianym Centrum Ekosystemu Kosmicznego będą rozwijane wspólne projekty badawcze, edukacyjne i wdrożeniowe i tworzone będą nowoczesne programy kształcenia odpowiadające potrzebom rynku sektora kosmicznego. Zadaniem Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego ma być wspieranie udziału polskich instytucji w eksperymentach badawczych, lotach eksperymentalnych oraz przyszłych misjach kosmicznych, a także promocja osiągnięć polskiego sektora kosmicznego i budowanie świadomości społecznej dotyczącej znaczenia eksploracji kosmosu.
List intencyjny podpisali rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor PŁ prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik, rektor UJ prof. dr hab. Piotr Jedynak, prorektor ds. kształcenia AGH prof. dr. hab. inż. Krzysztof Mendrok i rektor AWF Warszawa prof. dr hab. Bartosz Molik.
Partnerzy zadeklarowali wolę wspólnego wypracowania modelu organizacyjnego, zasad funkcjonowania i dalszego rozwoju Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego, otwartego na inne uczelnie i podmioty, co zostanie określone w odrębnych dokumentach regulujących działalność nowo powołanej jednostki.
– Podpisanie porozumienia przez pięć uczelni pokazuje, że rozwój sektora kosmicznego wymaga współdziałania ponad instytucjonalnymi granicami. Międzyuczelniane Centrum Ekosystemu Kosmicznego ma stworzyć przestrzeń do realizacji wspólnych projektów badawczych, kształcenia specjalistów oraz transferu wiedzy do gospodarki. Politechnika Łódzka wniesie do tego przedsięwzięcia wieloletnie doświadczenie w badaniach związanych z technologiami kosmicznymi oraz sukcesy swoich absolwentów. Pięciu z nich pracuje obecnie w Europejskiej Agencji Kosmicznej, a dr inż. Sławosz Uznański-Wiśniewski stał się symbolem polskich aspiracji i osiągnięć w eksploracji kosmosu – powiedział rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Krzysztof Jóźwik.
List intencyjny rektorów został podpisany w SGH podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS”, zorganizowanej z okazji pierwszej rocznicy lotu dr. inż. Sławosza Uznańskiego‑Wiśniewskiego, doktora honoris causa SGH, na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i poświęconej podsumowaniu osiągnięć polskiego sektora kosmicznego po misji IGNIS oraz dyskusji nad jego dalszym rozwojem w kontekście nauki, gospodarki i innowacji.
– Minął rok od mojego startu na ISS, ale misja IGNIS była od początku czymś znacznie większym niż tylko sam lot w kosmos. Jej celem było stworzenie impulsu dla rozwoju polskiej nauki, technologii i edukacji. Cieszę się, że rocznicę tego wydarzenia możemy świętować właśnie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie – uczelni, która wyróżniła mnie tytułem doktora honoris causa. SGH odgrywa aktywną rolę w budowaniu dialogu pomiędzy światem nauki, biznesu i innowacji. Wierzę, że doświadczenia zdobyte dzięki misji IGNIS będą procentować przez wiele kolejnych lat, inspirując nowe projekty, współpracę międzynarodową oraz kolejne pokolenia, które będą rozwijać polski sektor kosmiczny – mówił Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Podczas konferencji naukowej w SGH uhonorowane zostały również osoby związane z misją IGNIS, które odegrały kluczową rolę w przygotowaniu i realizacji lotu dr. Uznańskiego-Wiśniewskiego. Konferencja została objęta honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Cyfryzacji.
