Uniwersytet Łódzki opublikował listy przyjętych na bezpłatne studia

We wtorek wydziały Uniwersytetu Łódzkiego wywiesiły na drzwiach swoich budynków listy przyjętych, ale kandydaci sprawdzali, jak im poszło w naborze, najczęściej przez internet. Pod wydziałami pojawiały się przede wszystkim osoby nieprzyjęte, które niepogodzone z werdyktem komisji rekrutacyjnych postanowiły złożyć odwołanie.
Do wtorku na wszystkie rodzaje studiów, oferowanych przez UŁ, uczelnia przyjęła prawie 34 tys. internetowych zgłoszeń. W 2010 r. w tej samej fazie naboru zgłoszeń było o tysiąc mniej.
Na konto UŁ nie wpłynęły opłaty za rekrutację od pięciu tysięcy tegorocznych kandydatów. Wniesienie tej opłaty jest warunkiem koniecznym, aby walczyć o indeks.
Nie brakowało osób, które zapisywały się na dwa lub więcej bezpłatnych kierunków UŁ. Za rok taka sytuacja będzie już niemożliwa. Student za drugi rozpoczęty kierunek już zapłaci, chyba że na swojej pierwszej specjalności znajdzie się wśród 10 procent najlepszych na roku.
Takie rozwiązania przewiduje podpisana już przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa, reformująca uczelnie, przeforsowana przez prof. Barbarę Kudrycką, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
We wtorek pod wydziałami nietrudno było spotkać kandydatów, którzy – nie wiedząc, jak zadziałają nowe przepisy – postanowili zapisać się na drugi kierunek.
Właśnie zostałem magistrem finansów i rachunkowości i zamierzam rozpocząć studia doktoranckie w tym kierunku. Ale chcę też studiować ekonomię. Nie wiem, czy za rok doktoranci będą mieli prawo do drugiego kierunku za darmo, więc postanowiłem zrealizować swój plan już teraz – mówi Rafał Kopka, wskazując swoje nazwisko na liście przyjętych na ekonomię na Wydziale Ekonomiczno- -Socjologicznym.
Na liście kierunków, których indeksy nie rozeszły się we wtorek w stu procentach, można znaleźć prawdziwe rarytasy. Pół setki kandydatów zabrakło do wypełnienia limitu miejsc na zamawianej przez rząd informatyce, czyli kierunku objętym programem, który połowie najlepszych studentów na roku gwarantuje 1.000 zł miesięcznego stypendium. Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, odpowiedzialny za te studia, zapowiada drugą rekrutację.
Od 1 sierpnia znów będzie można ubiegać się o bezpłatny indeks niemcoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. To jedna z większych rekrutacyjnych niespodzianek, bo po głównym etapie naboru zwykle do wzięcia zostawały indeksy kierunków ścisłych oraz mniej popularnych filologii.
W tym roku to właśnie o indeksy Wydziału Filologicznego konkurencja była największa. O każde miejsce na filologii hiszpańskiej walczyło prawie 20 kandydatów. Hitami okazały się też filologia włoska (45 indeksów, o każdy biło się prawie 15 chętnych) oraz dziennikarstwo – na każdy indeks blisko 13 chętnych. Najwięcej kandydatów – ponad 1700 na 270 miejsc – zgromadziły prawo oraz psychologia (ponad 1300 chętnych na 120 miejsc).
Kandydaci, którzy zobaczyli się na listach przyjętych, powinni teraz potwierdzić chęć nauki dostarczeniem dokumentów. Można to zrobić od środy do 19 lipca osobiście lub pocztą.
Główna faza zapisów na studia trwa do czwartku na Politechnice Łódzkiej. Wyniki zostaną ogłoszone 25 lipca.
* * * * *
Zobacz, gdzie uczelnia ma jeszcze wolne miejsca
We wtorek UŁ poinformował o kierunkach studiów, na które będzie jeszcze prowadzona rekrutacja.
Chemia: specjalność nauczycielska chemia i biologia, specjalność chemia podstawowa – II rekrutacja 13 – 26.07
Chemia: specjalność nauczycielska chemia i fizyka, specjalność nauczycielska chemia i informatyka, specjalność chemia i nanotechnologia nowoczesnych materiałów – przedłużenie rekrutacji do 26.07.
Filologia: specjalność filologia klasyczna, specjalność filologia klasyczna z nowożytną kulturą i sztuką śródziemnomorską – II rekrutacja 1.08 – 9.09.
Filologia: specjalność filologia romańska z językiem niemieckim, specjalność filologia romańska z językiem rosyjskim, specjalność filologia germańska z informatyką – II rekrutacja 1.08 – 15.09.
ekonomia w języku angielskim – II rekrutacja 13-17.07.
UŁ zapowiada drugą rekrutację także na kierunkach: informatyka i ekonometria, informatyka na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, pedagogika w zakresie edukacji dorosłych z gerontologią, informatyka w jęz. angielskim na Wydziale Matematyki i Informatyki
Stosunki międzynarodowe, specjalność niemcoznawstwo – II rekrutacja 1.08 – 9.09.
Fizyka – II rekrutacja w terminie 11.07 – 26.08 – specjalność nauczycielska fizyka i matematyka, specjalność fizyka komputerowa, specjalność fizyka medyczna, specjalność nanotechnologia. Do 26.08 uniwersytet przedłuża też rekrutacje na fizyce o specjalności nauczycielskiej fizyka i informatyka i specjalności inżynieria finansowa.
Informatyka stosowana na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej – II rekrutacja 11.07 – 26.08.
Źródło: Dziennik Łódzki

Rafał Kopka jest już magistrem, ale zaczyna nowe studia. Listy sprawdzały też Ola i Agata (© fot. Grzegorz Gałasiński)