Studenci Politechniki Łódzkiej pobili rekord Polski w liczbie przejechanych kilometrów na jednym litrze paliwa.

55e827f4f04aa_o,size,969x565,q,71,h,a6f2c9

Jak informuje uczelnia, wynik ustanowiony przez pojazd Eco Arrow 2.1, zbudowany i prowadzony przez drużynę Iron Warriors ze Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji PŁ, to 830 km/l.

Rekord został pobity podczas międzynarodowego konkursu Pisaralla pisimmälle, który w dniach 29-30 sierpnia odbył się po raz czterdziesty w fińskim miasteczku Nokia. Poprzedni rekord kraju wynosił 659 km/l paliwa i został on ustanowiony przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Bolid powstawał przez ostatnie dwa lata na Wydziale Mechanicznym PŁ. Dotąd najlepszym oficjalnym osiągnięciem drużyny z naszej politechniki był majowy występ na na zawodach Shell Eco-Marathon w Rotterdamie (641 km/l).

Podczas podobnych zawodów wyniki zużycia paliwa z trwających zwykle kilkadziesiąt minut przejazdów przeliczane są przez sędziów na wynik, jaki bolid uzyskałby jadąc na jednym litrze. Zespół z Politechniki Łódzkiej staruje w kategorii prototypów benzynowych.

W Finlandii łodzianie zajęli 6. miejsce na 7 ekip, którym sędziowie zaliczyli przejazdy, ale trzem kolejnym drużynom nie udała się ta sztuka. Osiągnięcie zwycięzców z Węgier to 2885 km/l.

Źródło: Dziennik Łódzki