Praca zdalna w Polsce. Badanie opinii 2021.

Ponad połowa Polaków (51%) lubi pracować zdalnie, ale 46% uważa, że praca zdalna ma negatywny wpływ na równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Dodatkowo 48% sądzi, że ten tryb pracy negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym.

 W styczniu 2020 roku powoli docierały do Polski informacje o wirusie, który w Chinach zaczął się błyskawicznie rozprzestrzeniać. Wielu z nas nie spodziewało się, że choroba wkrótce pojawi się w Europie, a następnie w Polsce i zmieni nasze życie — w tym zawodowe.

Czwartego marca w Polsce zarejestrowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Niedługo później zamknęły się szkoły, a wielu pracowników przeszło w tryb pracy zdalnej.

Na łamach serwisu LiveCareer.pl przeprowadzono badanie opinii o pracy zdalnej w 2021 r. Ponad 700 respondentów odpowiedziało na pytania o swój stosunek do home office’u i związane z nim doświadczenia.

Dla 69% badanych największym wyzwaniem w pracy zdalnej jest odcięcie się od pracy po zakończeniu wykonywania obowiązków. Trudniejsze jest również zmotywowanie się do pracy oraz komunikacja z menedżerem i współpracownikami.

Oczywiście stosunek do pracy zdalnej zależy od osobistych upodobań i cech charakteru oraz umiejętności dostosowywania się do różnych warunków pracy. Nie ulega jednak wątpliwości, że praca zdalna niesie za sobą różne problemy —  związane przede wszystkim z utrzymaniem płynności komunikacyjnej, gdy nie możemy się zobaczyć w cztery oczy, czy też poczucie samotności i wyobcowania — komentuje Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

Prawie połowa (40%) respondentów uważa, że w pracy zdalnej komunikacja z menedżerem i współpracownikami pogorszyła się, a 20% sądzi, że jest lepsza. Dodatkowo według ⅓ (33%)  badanych, praca zdalna negatywnie wpływa na możliwość otrzymania awansu albo podwyżki. Natomiast ⅕ ankietowanych uważa, że w takim trybie łatwiej jest je dostać.

Po zakończeniu pandemii 38% badanych chciałoby nadal pracować zdalnie, ale tylko 12% deklaruje, że zwolni się, gdy pracodawca im na to nie pozwoli. Dodatkowo 30% ankietowanych twierdzi, że w przyszłości chętniej zatrudni się u pracodawcy, który da możliwość pracowania zdalnie.

Tak naprawdę nie wiemy, jaki ostatecznie wpływ będzie miała pandemia COVID-19 na rynek pracy i czy home office zostanie z nami na dłużej i stanie się powszechny wśród pracowników biurowych. Jak widać z wyników badania, wielu pracowników ceni taki tryb pracy, ale dla równie dużej liczby jest on męczący i negatywnie się na nich odbija — mówi Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

Oto co jeszcze wykazało badanie:

  • ponad połowa respondentów lubi pracować zdalnie
  • za największe plusy pracy zdalnej badani uznają elastyczny czas pracy i poczucie bezpieczeństwa
  • 58% badanych nie chce się zwolnić z pracy w związku z powrotem do biura
  • po zakończeniu pandemii 30% badanych chciałoby pracować z biura przez 5 dni w tygodniu, a 26% przez 3 dni w tygodniu.

Szczegółowe wyniki badania „Praca zdalna w Polsce” można znaleźć tutaj.


O LiveCareer Polska:

LiveCareer Polska to serwis kariery, który od 2005 roku oferuje szybki i prosty w obsłudze kreator CV online z gotowymi treściami do CV dopasowanymi do każdej branży i stanowiska. Oprócz tego w serwisie można znaleźć artykuły ekspertów ds. HR z poradami, jak znaleźć pracę oraz praktyczne wskazówki, jak napisać profesjonalne CV i list motywacyjny. Na stronach LiveCareer użytkownicy ze 180 krajów stworzyli już ponad 10 milionów CV i innych dokumentów aplikacyjnych.

Źródło: LiveCareer Polska