Zniżki dla studentów. Radzimy absolwentom, jak przedłużyć finansową młodość.

57a8dfb19d699_o,size,969x565,q,71,h,29c626
Radzimy absolwentom, jak przedłużyć finansową młodość. Za 60 złotych zapiszesz się na nowe studia. Zyski są znacznie większe i trwają przez pół roku. A wcale nie trzeba chodzić na wykłady.

Co roku na naszych uczelniach broni dyplom około 20 tysięcy studentów (tylko na Uniwersytecie Łódzkim powstaje rocznie do 10 tysięcy prac na koniec studiów pierwszego oraz drugiego stopnia). Większość ze zdobywców licencjatu kontynuuje naukę, natomiast ze świeżo upieczonych magistrów tylko nieliczni próbują pisać doktorat. Ale nawet absolwenci, którzy nie zamierzają wysłuchać ani jednego wykładu w życiu więcej, mogą zachować dla siebie studenckie przywileje – a przynajmniej do końca marca 2017 roku.

W MPK naprawdę wieczny student

O studiowaniu dla zniżek zdecydowanie powinni pomyśleć użytkownicy MPK w Łodzi. Taryfa tego przewoźnika pozwala na korzystanie z biletów ulgowych na podstawie legitymacji studenckiej, niezależnie od wieku jej posiadacza.

– Zapis w przepisach taryfowych jest odzwierciedleniem tego, co zawarte jest ustawie o szkolnictwie wyższym – potwierdza Agnieszka Hamankiewicz, kierownik Działu Promocji MPK Łódź.

Łatwo policzyć, że interes jest opłacalny. 90-dniowa „migawka” w normalnej cenie kosztuje 192 zł, ulgowa – o połowę mniej. W październiku uczelnia wydaje legitymacje studenckie ważne do końca marca, dlatego nawet osobnik, który nie pojawi się na żadnym wykładzie w swoim pierwszym semestrze (i, oczywiście, nie podejdzie do sesji zimowej) zdąży dwukrotnie skorzystać z zakupu ulgowej migawki na 90 dni.

Od zaoszczędzonych w tym okresie 192 zł należy odjąć 60 zł, bo tyle wynosi najmniejsza opłata rekrutacyjna na publicznej uczelni w Łodzi (prywatne należy skreślić z powodu konieczności wnoszenia czesnego).

Wspomniane 60 zł to koszt naboru na Uniwersytet Łódzki (tam dojdzie jeszcze 17 zł za wydanie „legitki”). Wybrany kierunek w przypadku „zniżkowego kandydata” jest nieważny, ale do września trwa nabór uzupełniający między innymi na bezpłatną: biologię, ekonomię miasta zrównoważonego, finanse międzynarodowe, fizykę czy pedagogikę. A może modniej będzie przedstawiać się przez pół roku jako student regionalistyki kulturowej, okcydentalistki, lub wojskoznawstwa?

Nie da się ukryć, że w przypadku naboru uzupełniającego miejsce powinno zagwarantować kandydatowi nawet byle jak zdana matura.

Sprawdź, czy jest miejsce. Zniżek może szukać wielu.

Ale dla stuprocentowej pewności lepiej podpytać w dziekanacie, czy na wybranym kierunku nagle nie zrobił się tłok – a nuż inni „zniżkowi kandydaci” także postanowili w roku akademickim 2016/2017 wybrać na przykład filozofię?

Studencką zniżkę w MPK Łódź – wobec braku ograniczenia wiekowego posiadacza legitymacji w taryfie przewoźnika – można przedłużać w nieskończoność: po wyrzuceniu ze studiów po prostu zapisujemy się na bezpłatny kierunek kolejny raz.

Po wykreśleniu z listy studentów istnieje nawet szansa na zrekrutowanie się już przed semestrem letnim, bo uczelnie publiczne, wzorem prywatnych, coraz częściej ogłaszają nabory zimowe – jednak mało z tych grup udaje się uruchomić z powodu niewielkiego zainteresowania ofertą.

W składach kolejowych spółek (Intercity, Przewozy Regionalne, Łódzka Kolej Aglomeracyjna) studenci korzystają z ulgi w wysokości 51 procent. Jednak uprawnienie obowiązuje tylko do ukończenia 26. roku życia. To zawsze przynajmniej jeden tańszy dojazd więcej pociągiem choćby na sylwestra w górach…

Coś dla ciała, coś dla ducha

Władze łódzkich uczelni są rozważne i starają się zminimalizować koszty kształcenia. Na przykład na części kierunków zajęcia z wychowania fizycznego przeniesione zostały na dalsze semestry (gdy grupa się wykruszy po pierwszej sesji), ale i tak „zniżkowy student” skorzysta taniej między innymi z basenu.

Na Uniwersytecie Łódzkim rekreacyjne pływanie na obiekcie przy ul. Styrskiej dla osób niezwiązanych z uczelnią kosztuje 11-14 zł za jedno wejście, a dla studentów Uniwersytetu Łódzkiego tylko 7-9 zł. Zapewne Politechnika Łódzka po uruchomieniu za rok „Zatoki Sportu”, centrum z jedynym w regionie basenie 50-metrowym, także będzie faworyzować finansowo swoich studentów.

Oczywiście, ważna legitymacja oznacza zniżki w knajpach i restauracjach – większość z nich nie interesuje się wiekiem studenta, liczy się ważny dokument z uczelni. Podobnie ma się sprawa w instytucjach kultury: wieczny student najpierw może taniej obejrzeć film w kinie lub spektakl w teatrze, a potem podyskutuje o obejrzanym dziele podczas tańszej kolacji lub po prostu przy piwie.

Alternatywa dla mających skrupuły

Pewne studenckie udogodnienia są dostępne także dla absolwentów, którym nie odpowiadania „kombinowanie”. Uniwersytet Łódzki od półtora roku prowadzi program Karta Absolwenta przeznaczony dla osób, które ukończyły jego studia. Do czerwca 2016 roku Uniwersytet Łódzki wydał już trzy tysiące kart i przyjął następny tysiąc wniosków o jej wydanie. Karta Absolwenta uprawnia do korzystania z oferty przygotowanej przez samą uczelnię (między innymi dostęp do zasobów Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego: wypożyczenie trzech książek na miesiąc bez kaucji, niższe ceny za korzystanie z obiektu sportowego przy ulicy Styrskiej), jak i prywatnych partnerów tego projektu (na przykład zniżki w klubach fitness, restauracjach, salonach kosmetycznych i rabaty na przejazdy taksówkami).

Inne duże uczelnie nie promują, na razie, podobnych rozwiązań. Być może zaczną, gdy na dobre zwiększy się fala „zniżkowych studentów”.

Źródło: Dziennik Łódzki