Serdecznie zapraszamy do uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 przy Pałacu Biedermanna (ul. Franciszkańska 1/5), gdzie we wtorek 11 czerwca o godz. 20.00 odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy „DYWERS” dra Bartosza Kałużnego. Autor prezentuje na niej kilkadziesiąt fotografii portretowych ukazujących różnorodność społeczną związaną z neuroatypowością, tożsamością płciową, seksualnością oraz etnicznością przedstawionych na nich osób. Kuratorem wystawy jest prof. Marek Domański z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Projekt „DYWERS” powstał we współpracy z osobami, które zgłosiły się same lub zostały do niego przez autora zaproszone. Na zdjęciach są m.in. aktywistka i dziennikarka Maja Staśko, znany łódzkiej publiczności z wystawianego na deskach Teatru Nowego „Dobrze ułożonego młodzieńca” Edmund Krempiński czy założycielka fundacji Neuroróżnorodni Weronika Tomiak. Do projektu zgłosiły się również osoby studiujące i wykładające na .

Kiedy niespełna 10 lat temu ukończyłem pracę doktorską na temat napiętnowania społecznego, więcej rzeczy nas dziwiło i zaskakiwało. Dziś na Instagramie czy TikToku jest już wiele kont prowadzonych przez osoby neuroatypowe, nieheteronormatywne lub z niepełnosprawnościami, które dzielą się z innymi swoim doświadczeniem i oswajają obserwujących ze złożonością świata. O różnorodności należy bowiem rozmawiać i ją pokazywać. Nawet jeśli nie wszystkim się to podoba – mówi autor wystawy Bartosz Kałużny.  

Projekt „DYWERS” realizowany jest w ramach tegorocznej edycji Fotofestiwalu. Jego celem jest zwiększanie świadomości na temat różnorodności społecznej.

Więcej informacji na stronie: Uniwersytet Łódzki