Szklane menażerie to teatralna kampania zapobieganiu samoizolacji i uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży, skierowana do młodzieży, ich rodziców i bliskich, nauczycieli, psychologów.
Projekt zbudowany wokół klasycznego amerykańskiego dramatu Szklana menażeria T. Williamsa, będzie pretekstem do rozmowy o powodach ucieczki młodych ludzi w różnie pojmowaną iluzję. Tekst staje się punktem wyjścia dla realizacji online spektaklu dramatycznego, serii video teatru tańca, edukacyjnych gier RPG, konkursu literackiego. Kontekst krytyczny zapewnią tematyczne wykłady, panel dyskusyjny, publikacja online.
Celem projektu jest skupienie uwagi odbiorców na społecznym problemie, jakim jest samoizolacja i uzależnienia. Dotyka on w równym stopniu dzieci i młodzież, co ich rodziców, rodzin, dziadków, nauczycieli oraz opiekunów. Młodzi uciekają w uzależnienia, począwszy od gier komputerowych, kontaktów online, sztukę, ekstremalny sport aż po niebezpieczne narkotyki, czy hazard. Każde uzależnienie to ucieczka od realnego życia. Dlaczego? Ze strachu? Nudy? Nośnikiem tego pytania jest Laura bohaterka dramatu T. Williamsa – chorobliwie nieśmiała kaleka skazana na izolację w świecie fantazji. To ona stanie się bohaterką projektu i reprezentantką pokolenia dzieci online. Ona pozwoli widzom zobaczyć poetycką interpretację losu nastolatki zamykającej się w iluzji i rozpocznie dociekania, ile takich bohaterów znamy, kto się z nimi utożsamia i w jaki sposób można zapobiegać tragicznym skutkom zjawiska. Okazją do rozmów będzie otwarte forum dyskusyjne online. Nie bez znaczenia jest fakt, że Laura jest osobą niepełnosprawną, więc głos odbiorców o podobnych problemach będzie bezcenny.
Poniżej prezentujemy publikację on line autorstwa dr Moniki Modrzejewskiej-Świgurskiej będąca jednym z elementów projektu.
Więcej informacji o projekcie na stronie:
http://www.aoia.pl/wydarzenie/2021/1/8/szklane-menazerie
Źródło: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych