W ramach corocznego „Święta Uczelni” Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na koncert w wykonaniu studenckiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Jacka Rogali. Program koncertu jest połączeniem muzyki XIX-wiecznych mistrzów z utworami młodych twórców. Zabrzmią dzieła Georges’a Bizeta i Gioacchina Rossiniego oraz dwie kompozycje studentów Akademii – Michała Wiosny i Piotra Grzelaka, nagrodzone w uczelnianym konkursie kompozytorskim. Solistą wieczoru będzie fagocista Maciej Wijata – zwycięzca akademickiego konkursu na wykonanie koncertu z orkiestrą. Koncert odbędzie się 24 marca (niedziela) o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a. Bilety w cenie 50 zł i 20 zł do nabycia w kasie biletowej i przez portal kicket.pl.
Studenci Akademii Muzycznej w Łodzi co roku biorą udział w dwóch uczelnianych konkursach: na wykonanie koncertu lub cyklu pieśni z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Konkursie Kompozytorskim „Mała symfonia”. W tym roku spośród prac nadesłanych na „Małą symfonię” zostały wyróżnione kompozycje „Halve” Michała Wiosny i „Egzaltacje” Piotra Grzelaka, a laureatem konkursu wykonawczego został fagocista Maciej Wijata. W jego wykonaniu zabrzmi trzyczęściowy koncert – „Concerto a Fagotto principale” Gioacchina Rossiniego. Na finał artyści wykonają II suitę „Arlezjanka” Georges’a Bizeta. Zza pulpitu dyrygenckiego Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej w Łodzi poprowadzi Jacek Rogala – pedagog łódzkiej Akademii i dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. O muzyce opowie Maria Stefańska.
Święto społeczności akademickiej Akademii Muzycznej w Łodzi ustanowiono na dzień 24 marca, czyli rocznicę rozpoczęcia pierwszych zajęć w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Łodzi w 1945 roku, kilka tygodni po wyzwoleniu miasta. Akademia Muzyczna w Łodzi (czyli ówczesne Konserwatorium Muzyczne) była pierwszą spośród polskich uczelni muzycznych, a także pierwszą szkołą wyższą w Łodzi, która po wojnie rozpoczęła działalność dydaktyczną. Coroczne obchody „Święta Uczelni” to przede wszystkim koncerty i uroczyste posiedzenie Senatu z promocją doktorów sztuki i wręczaniem dyplomów doktorom habilitowanym. Uroczystość jest również okazją do wręczenia nagrody „Primus in artibus” dla najlepszego absolwenta uczelni w minionym roku akademickim.
Więcej informacji o koncercie symfonicznym:
Program Uroczystego Posiedzenia Senatu: