Sprawdziliśmy, kto dostanie pracę, a kto nie może liczyć na etat

Mamy za dużo ekonomistów, speców od hotelarstwa i pedagogów. Brakuje za to inżynierów, pracowników fizycznych i doradców finansowych. Taki obraz rynku zatrudnienia wyłania się z analizy przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Pomocy Społecznej.
Zobacz 5 najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy i 5, w których najtrudniej w tym roku będzie o pracę.

Poszukiwani:

Nauczyciele praktycznej nauki zawodu
To zawód poszukiwany w całej Polsce i w większości krajów Zachodniej Europy. Wakatów jest mnóstwo, bo nauczyciele wolą pracować w firmach za lepsze pieniądze.
Inżynierowie budowy dróg
Zawód poszukiwany od dobrych kilku lat. Duże szanse na szybki etat mają zresztą wszyscy absolwenci technicznych uczelni.
Doradcy finansowi
Ofert pracy dla nich jest pełno nie tylko na portalach internetowych, ale też w pośredniakach. Sęk w tym, że za ogłoszeniem potencjalnego pracodawcy, często kryje się … akwizycja.
Operatorzy maszyn
Dla tych, którzy chcą pracować w tej branży, zawsze są ogłoszenia o pracę na tablicy pośredniaka.
Angliści
Języki obce ciągle potrzebne. Od kilku lat niewiele się zmieniło – szansę na pracę mają przede wszystkim absolwenci filologii angielskiej.

Pracy nie znajdą:

Absolwenci pedagogiki
Rynek nasycił się specjalistami od pedagogiki wczesnoszkolnej, specjalnej czy społecznej. W kujawsko-pomorskim ofert dla wykwalifikowanych w tym kierunku – nie ma. W zeszłym roku posredniak w Bydgoszczy miał w ofercie tylko cztery wolne etaty. Chętnych – grubo ponad setka.
Spece od hotelarstwa i turystyki
Wydawałoby się, że po tych kierunkach pracę można dostać od zaraz. Począwszy od hotelowych działów promocji, marketingu i obsługi klienta, a skończywszy na przewodniku wycieczek, organizacji eventów czy po prostu pracy w biurze podróży. Rynek wie jednak swoje – absolwentów tych kierunków jest już zdecydowanie za dużo.
Poloniści
Nadeszły ciężkie czasy dla humanistów. Od kilku lat problemy ze znalezieniem pracy mają politolodzy, socjolodzy, filozofowie, a teraz dołączyli do nich absolwenci języka polskiego. W szkołach ciężko dostać etat pani od polskiego.
Ekonomiści
Studia ekonomiczne do niedawna były jednym z modniejszych kierunków. Nie dziwi więc, że liczba bezrobotnych ekonomistów z roku na rok rośnie. Trudno na rynku pracy jest także specjalistom od administracji państwowej.
Kucharz
Restauracje i kawiarnie rosna jaki grzyby po deszczu, szczególnie w dużych miastach. Ale kucharzy poszukuje się już coraz rzadziej. Więcej szans na karierę w gastronomii mają kelnerki czy pomocnicy kuchenni. Szefowie kuchni z dyplomem, muszą długo szukać zanim znajdą dla siebie odpowiednie miejsce na rynku pracy.
Źródło: www.wyborcza.biz