Polska szkoła wzornictwa? W Łodzi, na Księżym Młynie!

Zostanie utworzony w zabytkowym budynku po likwidowanym liceum na Księżym Młynie.
Założą go wspólnie Akademia Sztuk Pięknych i Politechnika Łódzka. Te uczelnie mają już teraz wydziały wzornictwa, ale nie konkurują ze sobą. Już teraz wymieniają się nauczycielami akademickimi.
– Postanowiliśmy razem współpracować i stworzyć szkołę designu – mówi prof. Grzegorz Chojnacki, rektor ASP. Studenci będą uczyć się projektowania dla przemysłu samochodów, mebli, ubrań, urządzeń do mieszkań itd. – To nie będzie kierunek masowy, ale niezwykle specjalistyczny, na którym będzie studiowało kilkadziesiąt osób – mówi prof. Chojnacki.
Jego zdaniem, nie ma polskiego wzornictwa. Jest fińskie, włoskie, niemieckie, japońskie. – Należy tworzyć polskie wzornictwo, a Łódź nie powinna się w tej kwestii na nikogo oglądać – mówił rektor ASP.
Kiedy powstanie instytut? Nie wiadomo. Być może już w roku akademickim 2012/2013 studenci rozpoczną naukę na Księżym Młynie. Najpierw budynek musi być wyremontowany i przystosowany do nowej funkcji.
Wzornictwo należy do tzw. kierunków zamawianych, czyli uznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za szczególnie pożądane, i dlatego może liczyć na dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Stworzenie Instytutu Designu wpisuje się w plany utworzenia na Księżym Młynie dzielnicy artystów i przemysłów kreatywnych.
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

Według specjalistów od wizerunku potencjał Łodzi tkwi w filmie, modzie i designie. Najpierw muszą uwierzyć w to łodzianie, później trzeba jeszcze przekonać resztą świata. Na zdjęciu Festiwal Designu z października 2010 r.