Oddadzą nowoczesne laboratoria mocno przed czasem?

Budowa Bionanoparku przy ul. Dubois idzie w imponującym tempie. – To ewenement w skali kraju. Inni beneficjenci mogliby się od was uczyć – chwali Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego.
Łódź nie jest liderem w liczbie inwestycji prowadzonych przez miasto. Teraz buduje się już tylko lotnisko, halę Międzynarodowych Targów Łódzkich i Bionanopark. O ile w przypadku dwóch pierwszych mieszkańcy widzą postępy prac gołym okiem, to inwestycja Technoparku, wznoszona na końcu ulicy Dubois i schowana za drzewami, nie rzuca się w oczy. Tymczasem okazuje się, że prowadzona jest wręcz wzorowo i po niecałych siedmiu miesiącach od rozpoczęcia prac na budynku w świetle kamer i przy błysku fotoreporterskich fleszy zawisła tradycyjna wiecha. – To ewenement w skali kraju. Inni beneficjenci mogliby się od was uczyć – przyznała podczas uroczystości Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego.
– Jak na taki budynek, prace idą bardzo szybko. Proszę zauważyć, że rozpoczęto je w okresie zimowym – podkreślała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Przypomnijmy: 30 grudnia ubiegłego roku, kiedy większość oficjeli myślała już o tym, co założyć na sylwestrowy bal, Andrzej Styczeń, prezes Technoparku, zaprosił na uroczystość podpisania umowy na budowę Bionanoparku. Długo tłumaczył gościom, do czego budynek będzie wykorzystywany i co właściwie będzie się w nim działo. Już następnego dnia rozstrzygnięto przetarg na generalnego wykonawcę, a po dwóch tygodniach uruchomiono pracownię implantów medycznych. Koniec prac budowlanych planowany jest na październik 2013 roku, ale w Technoparku po cichu mówi się, że budynek może być gotowy już w przyszłym roku.
Bionanopark to podzielony na dwie części gmach o powierzchni 6,5 tys. m kw. W pierwszej będą biura i sale konferencyjne dla 50 firm. W drugiej znajdą się dwa, jedne z najnowocześniejszych w Polsce, laboratoria. Kto będzie z nich korzystał? – Przemysł chemiczny, wojskowy, medyczny i kosmetyczny to tylko niektóre przykłady wykorzystania tych powierzchni – wymienia Styczeń. Mimo że budowa jeszcze się nie zakończyła, Technopark już wygrał przetarg na dostarczanie indywidualnych implantów do szpitala WAM. Wykorzystuje się je do rekonstrukcji oczodołów.
W uroczystości wziął także udział Krzysztof Kwiatkowski. Co minister sprawiedliwości ma do Bionanoparku? – Będę za chwilę oglądał realizowany tu projekt przeprowadzania wirtualnej sekcji zwłok. Chcę, aby prokuratorzy w całym kraju korzystali z tego, co wymyślono w Łodzi – tłumaczył minister. Inwestycja będzie kosztowała 76 mln zł, z czego 53 mln zł dała Unia Europejska.
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź