Nowi w Technoparku – supernowoczesne laboratoria

Już niedługo łódzki Technopark będzie tętnił życiem. Z 16 firm działających na jego terenie zrobi się blisko 70. Będą działały dwa supernowoczesne laboratoria, a pracę w nich znajdzie 40 łódzkich naukowców. A wszystko to na blisko rok przed terminem.
Dokładnie 15 lutego minie rok od wbicia pierwszej łopaty na budowie BioNanoParku, który ma stać się technologiczną wizytówką miasta. To miejsce, gdzie rodzi się i rozwija przemysł oparty na nowoczesnych technologiach, innowacjach i kreatywności. Ale aby tak się stało, przedsiębiorcom, pomysłodawcom i naukowcom trzeba było stworzyć idealne warunki do pracy i do współpracy. I znaleźć przestrzeń, gdzie nauka i biznes będą bardzo blisko siebie.
Mimo że na pierwszy rzut oka teren Technoparku komunikacyjnie może wydawać się mało atrakcyjny, to warto wiedzieć, że na lotnisko jedzie się stąd siedem minut, a 10 do Ikei i na dworzec Łódź Kaliska. Powstający właśnie budynek ma trzy kondygnacje. Połowa przeznaczona będzie na rozbudowę istniejącego już inkubatora technologicznego. W obecnym budynku Technoparku jest miejsce na zaledwie 16 firm. Po oddaniu inwestycji przybędzie kolejnych 50.
Inkubator to miejsce, gdzie mają powstawać i rosnąć firmy nowoczesnych technologii. Miejsce będzie przyciągało, bo młode firmy dostaną tam coś więcej niż tylko tania powierzchnia biurowa. Mogą liczyć też na meble, sprzęt komputerowy z internetem, dostęp do faksu, drukarki, kopiarki i skanera. Młodym w prowadzeniu biznesu będą pomagali specjaliści. W ramach czynszu, który jest o wiele niższy od stawek rynkowych, dostaną też doradztwo marketingowe i prawne, pomoc w szukaniu zewnętrznych źródeł finansowania, szkolenia i promocję.
Ale ważne jest, że innowacyjne firmy będą blisko siebie. Ich menedżerowie każdego dnia będą spotykali się, robiąc kawę we wspólnej kuchni, i jest szansa, że będą ze sobą współpracować. Technopark ma już doświadczenia we wspieraniu innowacyjnych firm. Pod jego skrzydłami wyrosła m.in. firma mediaM, która ma na koncie stworzenie systemu informatycznego do rozliczeń między placówkami medycznymi a NFZ. Działa tam też Coba Solutions nagradzana m.in. w konkursie Innowacja Roku 2009 i posiadająca tytuł Lidera Innowacji 2009 w kategorii „Innowacyjny produkt”.
Na dolnym poziomie budynku będzie sala konferencyjna na 300 osób. Będzie ją można podzielić na trzy mniejsze dzięki specjalnym przegrodom i równocześnie prowadzić trzy spotkania. Na zebrania w mniejszym gronie przygotowano tzw. meeting roomy. Tam będą stały stoły konferencyjne idealne do prowadzenia negocjacji lub rozmów z klientami.
W drugiej części budynku znajdą się laboratoria. W Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej stworzone zostaną m.in. pracownie hodowli komórek, biochemii, proteomiki, i indywidualnych implantów medycznych. Ta ostatnia już działa w Technoparku i wykonuje bardzo dokładne odwzorowania ludzkich kości oczodołów, które wykorzystywane są w operacjach przeprowadzanych przez szpital WAM. Będą tu powstawały też nowe leki generyczne, a naukowcy poprowadzą badania nad oddziaływaniem nanostruktur na zdrowie człowieka.
W Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej znajdą się m.in. pracownie biosyntezy i separacji bioproduktów, analizy biomolekuł i biotechnologii molekularnej. W tym laboratorium będą prowadzone badania nad biopaliwami, enzymami do uszlachetniania tkanin i degradacją substancji toksycznych.
Powstanie BioNanoParku to dobra wiadomość nie tylko dla firm. Skorzystają na tym też naukowcy. Technopark zatrudni około 40 osób do prowadzenia badań. – Będą to naukowcy łódzkich uczelni. W tym miejscu znajdą nie tylko doskonałe warunki do prowadzenia badań, ale też kontakt z przemysłem – opowiada Andrzej Styczeń, prezes Technoparku.
Połowa z 63 mln zł, jakie będzie kosztował BioNanoPark, to budynek. Reszta przeznaczona zostanie na zakup sprzętu. – W momencie oddawania do użytku będzie to najnowocześniejsze laboratorium w Polsce – zapewnia prezes.
Technopark położony jest na końcu ulicy Dubois. Wyjście na obiad nie jest tu takie proste jak w centrum, dlatego w budynku znajdzie się też restauracja. Stworzono też cztery tzw. moduły laboratoryjne. To po prostu biuro połączone z laboratorium. Budowane są z myślą o biofirmach. Zainteresowanie taką powierzchnią przerosło oczekiwania prezesa. – Wszystkie moduły mamy już zarezerwowane, mimo że w pomieszczeniach nie ma jeszcze wszystkich ścian – zdradza Styczeń.
Gdy inwestycja zostanie oddana do użytku, tereny Technoparku zyskają dużo na wartości. Już teraz 14 ha ziemi podzielono na ponad 20 działek z myślą o przyszłych inwestorach. Wszystkie są uzbrojone i mają opracowane plany zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu inwestycje można zrealizować szybciej. – Finalizujemy rozmowy z pierwszym inwestorem, który chce prowadzić działalność na terenie Technoparku. A z kilkoma kolejnymi negocjacje są w zaawansowanym stadium – zdradza prezes Styczeń.
Już niedługo w Technoparku będzie dużo większy ruch niż dotychczas. Będą tu przyjeżdżali przedsiębiorcy, ale też studenci.
Prezesowi marzy się autobus, który by zahaczał o wszystkie łódzkie uczelnie i jeździł na Dubois. – Będziemy o tym rozmawiali, ale decyzja w tej sprawie nie należy do mnie – mówi Styczeń.
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź