Noc Biologów to coroczne ogólnopolskie wydarzenie kierowane do pasjonatów biologii i wszystkich osób zainteresowanych otaczającym nas światem.
Podczas wykładów, warsztatów i pokazów Uczestnicy mają okazję realizować fascynujące eksperymenty i doświadczać czym jest prawdziwa nauka. Dodatkowo, w formie zabawy, rozwijają swoją wiedzę i zwiększają świadomość związaną z potrzebą troski o przyrodę.
Wydarzenie to jest adresowane głównie do dzieci i młodzieży, jednak każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie i jest mile widziany.
Idea Nocy Biologów zrodziła się na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu w 2011 r. W tym roku organizowana jest już XIV jego edycja, a Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ włączy się w tę akcję po raz trzynasty. Koordynatorem Nocy Biologów na WBiOŚ jest dr Katarzyna Mokra z Katedry Biofizyki Skażeń Środowiska.
Obecna edycja realizowana jest pod hasłem „Biologia zmian klimatu” i wokół tego tematu skupiają się wszystkie aktywności oferowane w ramach wydarzenia – wykłady, warsztaty i pokazy.
Podczas tegorocznych wykładów dowiemy się m.in. jak powstaje mikroplastik i dlaczego konieczna jest redukcja plastiku w codziennym życiu oraz jaki wpływ na zdrowie człowieka ma słoneczne i sztuczne oświetlenie. Uczestnicy dowiedzą się czy faktycznie grzyby posiadają znikome wartości odżywcze, a także zostaną zabrani w podróż po Arktyce oraz Antarktyce i usłyszą m.in. jak zmiany klimatyczne zagrażają tym wyjątkowym ekosystemom. A to dopiero początek długiej listy fascynujących wykładów.
W czasie warsztatów Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w niesamowitych eksperymentach i m.in. sprawdzić czy woda naprawdę może zmieniać kolory, a muszle – rozpuszczać się w wodzie, wykorzystać swoją spostrzegawczość oraz nowoczesne metody molekularne (barkoding DNA) by wykryć zwierzęta potencjalnie niebezpieczne dla polskiej fauny, stworzyć własną oczyszczalnię wody w butelce, a także wydestylować olejki eteryczne z roślin. To tylko wybrane z ponad 20 oferowanych warsztatów, które przygotowali naukowcy z WBiOŚ. (Uwaga, ponieważ na warsztatach liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy).
W programie przewidziane są także pokazy otwarte dla każdego, w czasie których będzie można m.in. zobaczyć, jak rośliny przystosowywały się do zmieniającego środowiska i jak wyglądał las w erze dinozaurów, sprawdzić, które bakterie można wysłać w kosmos oraz odkryć tajemnice komórkowego świata bobiku (Vicia faba) podczas fascynującego pokazu mikroskopowego.
Noc Biologów 2025 w skrócie:
Hasło przewodnie: Biologia zmian klimatu
Data i czas: 10.01.2025 r., godz. 17.00-21.00
Miejsce: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ – dokładna lokalizacja poszczególnych działań dostępna jest na stronie www.nocbiologow.pl
Koordynator: Katarzyna Mokra, katarzyna.mokra@biol.uni.lodz.pl, tel. 42 635 44 49
W programie:
- Warsztaty – spróbuj swoich sił w fascynujących eksperymentach! – zapisy od 20.12.2024 r.
- Wykłady – dowiedz się więcej o tajemnicach natury – wstęp wolny
- Pokazy – zobacz biologię w akcji – wstęp wolny
Więcej informacji:www.nocbiologow.pl
Link do wydarzenia:https://tiny.pl/9cjpqmdb