Energiczna studentka, ambitny specjalista, zapracowany menedżer, asystentka na zastępstwie, młoda mama i informatyk, który po godzinach trenuje bieganie. Kobiety i mężczyźni, często różnych narodowości, dopiero gromadzący doświadczenie lub zbliżający się już do emerytury. Łączy ich jedno – praca. Jak więc zarządzać tak zróżnicowanym zespołem i motywować jego członków? Jakie wyzwania związane z różnorodną kadrą stoją przed firmami? Już w dniach 18-20 września na te, i wiele innych tematów będą dyskutować naukowcy w ramach IX Zjazdu Katedr Zarządzania Zasobami Ludzkimi „Zarządzanie różnorodnością w świetle wyzwań współczesnego rynku pracy”, który odbędzie się na Wydziale Zarządzania UŁ.
Już po raz dziewiąty ponad 150 przedstawicieli z 33 jednostek naukowych w Polsce, których pasją jest „praca z ludźmi i dla ludzi” spotka się, aby wspólnie rozmawiać o zarządzaniu różnorodnością na rynku pracy. To nie lada wyzwanie, ponieważ kwestia ta dotyczy nie tylko wielkich korporacji, ale także małych i średnich przedsiębiorstw, a właściwe zarządzanie zróżnicowaną kadrą daje wymierne korzyści – np. poprawę relacji i współpracy między pracownikami, lepsze wyniki, a nawet budowanie mocniejszych więzi z firmą.
Gościem specjalnym Zjazdu będzie Wiktor Niedzicki – popularyzator nauki, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, autor ponad 900 programów telewizyjnych. Przyznaje on, że jego życiowym celem jest promocja polskiej nauki. Wystąpienie „Czy warto promować naukę?” będzie oparte na wnioskach z 42 lat praktyki popularyzatora nauki i wykładowcy oraz z obserwacji najlepszych.
Podczas konferencji poruszona będzie sytuacja zarówno MŚP, dużych korporacji, sektora BPO i SSC, jak i wojska (różnorodność kobiet żołnierzy), szpitali (starzejąca się populacja pielęgniarek) czy banków spółdzielczych (różnorodność a chęć odejścia z pracy). Tematów do dyskusji nie zabraknie – uczestnicy konferencji będą rozmawiać także o aktywizacji zawodowej osób starszych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, o motywowaniu pracowników, zarządzaniu wiekiem i zarządzaniu stresem. Będzie też można wymienić się opiniami na wpływ innych kwestii na miejsce pracy – np. atrakcyjności fizycznej, religii, społeczności LGBTQ czy uzależnienia od nikotyny. Przewidziane są rozmowy o efektywności pracy rodzica oraz godzeniu ról zawodowych i rodzinnych i warsztaty naukowe dla młodych naukowców. Doktoranci będą także mogli wziąć udział w warsztatach kreowania marki osobistej oraz emisji głosu w pracy nauczyciela akademickiego.
Przy okazji Zjazdu gospodarz konferencji, czyli Katedra Zarządzania Zasobów Ludzkich działająca przy Wydziale Zarządzania UŁ, będzie obchodziła 20-lecie swojego działania. W związku z wieloletnim badaniem dysfunkcji i patologii w zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz organizowaniem konferencji na ten temat, obecnie Katedra kojarzona jest z badaniem tego, co w zarządzaniu zasobami ludzkimi realizowane jest niewłaściwie. W ostatnich latach pracownicy Katedry ZZL koncentrowali się również na problemach relatywnie nowych, przez co nie dość rozpoznanych, które przyjęli nazywać kierunkami rozwoju zarządzania zasobami ludzkimi. W ramach świętowania jubileuszu, pierwszego dnia uczestnicy konferencji wezmą udział w wyjątkowym koncercie – w myśl tematu Zjazdu, bardzo różnorodnym. Zaproszeni artyści nie są przypadkowi – wśród nich znajdują się pracownicy i doktoranci Katedry, ich rodzina i przyjaciele – na co dzień pracujący w bogatym kulturowo środowisku. To oni zabiorą gości w podróż inspirowaną międzynarodowym folklorem. W programie będzie samba, bachata, tradycyjne tańce kurdyjskie, kazachski taniec ludowy, zouk brazylijski oraz polskie i rosyjskie pieśni ludowe
Patronat nad konferencją objęli: Komitet Nauk o pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.
Informacje organizacyjne:
IX Zjazd Katedr Zarządzania Zasobami Ludzkimi
„Zarządzanie różnorodnością w świetle wyzwań współczesnego rynku pracy”
Miejsce: Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Matejki 22/26
Termin: 18-20 września
Pobierz: PROGRAM
Źródło: Informacje Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego