Łódzcy siatkarze plażowi wygrali Akademickie Mistrzostwa Europy

W Akademickich Mistrzostwach Europy w siatkówce plażowej łódzkie ekipy zajęły miejsca w ścisłej czołówce, w tym również pierwsze.
Historia lubi się powtarzać. Rok temu zwycięzcy Akademickich Mistrzostw Polski (Krzysztof Orman i Rafał Szternel – UŁ) zdobyli złoto w Akademickich Mistrzostwach Europy, a teraz w ich ślady poszli Piotr Janiak i Sebastian Sobczak.
W ostatnich meczach turnieju w Kazaniu, podczas siódmej edycji rozgrywek AME w siatkówce plażowej parze Uniwersytetu Łódzkiego przyszło rywalizować ze Szwajcarami. W półfinale odprawili drugą parę tego kraju (Foelmli – Lier), by w decydującym spotkaniu ograć pierwszą ekipę Buehler – Catschegn. Obydwa mecze łodzianie wygrali po 2:0, tylko jednego seta kończąc na przewagi.
Odsłona pierwsza finału to szybko uzyskane prowadzenie, utrzymane do końca seta, w efekcie czego również zwycięstwo w wymiarze 21:14. W partii kolejnej szwajcarska para Buehler – Catschegn podjęła próby wyrównania stanu, łodzianie jednak nie pozwolili sobie odebrać wygranej kończąc spotkanie po zwycięstwie 21:17.
W poprzedniej edycji rozgrywek para Janiak- Sobczak dotarła do półfinału, w którym przegrała. Polakom wówczas pozostała rywalizacja o brązowy medal mistrzostw, w której również nie sprostali rywalom, w efekcie czego zostali sklasyfikowani na pozycji czwartej.
Druga łódzka para – Tomasz Sińczak i Sebastian Lisiecki (także UŁ) – miała mniej szczęścia. Po zwycięstwie nad Karolem Szczepanikiem i Tomaszem Mrozowskim łodzianie awansowali do strefy medalowej, ale przegrali po 0:2 z parami szwajcarskimi najpierw półfinał, a potem mecz o brąz i zajęli ostatecznie czwarte miejsce.
Początek spotkania to wyrównana rywalizacja zakończona dopiero po walce „punkt za punkt” w końcówce seta. Po zwycięstwie 22:20 Szwajcarzy dużo pewniej rozpoczęli odsłonę drugą, deklasując rywala i wygrywając do 13.