Łódź chce stać się jedną ze stolic elektronicznej rozrywki i zapowiada budowę największego w Polsce Centrum Gier Komputerowych. Kompleks ma powstać za 27 milionów złotych w przestrzeni odnowionej elektrociepłowni EC1. Miasto spodziewa się, że nowa inwestycja ściągnie miłośników gier i wszystkich tych, którym marzy się kariera w tej branży.
To ma być miejsce, które może być mekką dla miłośników gier komputerowych. Według planów, centrum w Łodzi ma być miejscem, gdzie będzie można zapoznawać się z najnowszymi produkcjami oraz wejść w świat interaktywnej rozrywki – dzięki specjalnym symulatorom i gadżetom 3D. Do dyspozycji odwiedzających mają być też najnowsze konsole.
Ale w największym w Polsce centrum ma nie chodzić tylko o rozrywkę. Dzięki interaktywnym warsztatom będzie można będzie też przyjrzeć się procesowi tworzenia nowoczesnych gier komputerowych. Wszystko po to, żeby do tej najbardziej dynamicznie rozwijającej się gałęzi rozrywki zwerbować jak najwięcej zdolnych twórców.
Centrum Gier Komputerowych ma być kompleksem, dzięki któremu Łódź chce się stać jedną ze stolic elektronicznej rozrywki. Inwestycja ma kosztować 27 mln złotych. Urzędnicy zapewniają, że całość tej kwoty chcą zdobyć z funduszy unijnych. Centrum ma być gotowe w 2017 roku.
– Projekt jest przygotowany do wdrożenia, jest zawarty w kontrakcie terytorialnym i wskazany do realizacji- wyjaśnia Zdanowska.
Wejdź w świat gry
– W Europie istnieją tylko dwa ośrodki promujące funkcjonowanie gier komputerowych – w Berlinie i Cambridge. Nasz będzie najnowocześniejszy i największy – podkreśla Błażej Moder, dyrektor EC1 Miasto Kultury.
Największą atrakcją ma być tzw. super cube. To przestrzeń, w której gracze – poprzez założenie odpowiedniego stroju i okularów – będą mogli „znaleźć się w grze komputerowej”. Dzięki różnego rodzaju aplikacjom będzie można np. przespacerować się po skrzydle promu kosmicznego i w praktyce przekonać się, jakie technologie wykorzystywane są do tworzenia gier.
– Projekt zakłada m.in. utworzenie tzw. łańcucha tworzenia gry komputerowej. Zwiedzający będzie mógł przejść przez różne etapy tworzenia gry komputerowej z wykorzystaniem technologii motion capture. Na koniec uczestnik wyjdzie z nagraną płytą, na której zapisana będzie jego ścieżka tworzenia gry – wyjaśnia Moder.
Komiksowa podróż
W podobny interaktywny sposób zaprezentowane zostanie tworzenie komiksów – uczestnicy będą wymyślać własne scenariusze, wykonywać rysunki i w efekcie przygotują własny komiks.
W strefie „Światy Bohaterów Gier” prezentowana będzie twórczość polskich producentów gier, a w czytelni komiksów będzie można zapoznać się z nowościami tej dziedziny sztuki. Odwiedzający „Strefę Retro” będą mieli szansę zagrać w pierwsze gry komputerowe oraz zapoznać się z ewolucją procesu produkcji gier.
Rynek gier komputerowych na świecie – jak wyjaśniła prezydent – skutecznie konkuruje z produkcją filmową i jest szacowany na ponad 70 mld dolarów rocznie. Zdaniem Zdanowskiej z analiz wynika, że ta część kompleksu EC1 będzie sama się finansować i nie będzie stanowiła obciążenia dla budżetu miasta.
12 mln grających Polaków
Dyrekcja EC1 przy podejmowaniu decyzji o projekcie, który został skonsultowany ze środowiskami graczy i producentów gier, wzięła pod uwagę badania, z których wynika, że ok. 12 mln Polaków uczestniczy w rynku gier komputerowych.
– Planujemy, że centrum będzie odwiedzało rocznie ok. 120 tys. osób – dodał Moder.
Projekt będzie realizowany w południowo-wschodniej części EC1, która docelowo ma być przeznaczona dla młodzieży. Obecnie działa tam Muzeum Bajki Se-Ma-For, które zostanie przeniesione do kompleksu dawnej przędzalni Wigencja.
Zabytkowy kompleks budynków dawnej łódzkiej elektrociepłowni EC1, obejmujący teren ok. 40 tys. m kw., jest rewitalizowany od kilku lat. Wschodnia część pełnić będzie funkcje kulturalno-artystyczne, w zachodniej powstanie centrum nauki i techniki.
Projekt jest częścią Nowego Centrum Łodzi, które ma powstać na 90-hektarowym terenie w okolicach budowanego podziemnego dworca Łódź Fabryczna.
Źródło – TVN24