Wczoraj podczas uroczystej inauguracji Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi ogłoszone zostały wyniki Łódzkie Eureka 2021. Wyróżnienie honorowe statuetką „ŁÓDZKIE EUREKA” przyznaje Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi za wybitne osiągnięcia naukowe, techniczne, i artystyczne wyróżnione na forum międzynarodowymi lub krajowym. Celem wyróżnienia jest promocja twórców (lub zespołów), działających na rzecz rozwoju Łodzi jako ośrodka naukowego i akademickiego.
Za rok 2021 wyróżnienia Łódzkie Eureka otrzymali:
w kategorii TECHNIKA:
Interdyscyplinarny zespół pracowników dwóch jednostek badawczych – Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki: dr hab. inż. Piotr Dziugan, prof. PŁ; dr hab. inż. Joanna Berłowska; prof. PŁ.; prof. dr hab. Krzysztof Śmigielski; dr hab. Zdzisława Romanowska Duda, prof. UŁ; dr Krzysztof Piotrowski UŁ. Mgr inż. Szymon Nowak – doktorant PŁ – za Innowacyjne wykorzystanie odpadów z cukrowni do wytwarzania eko-preparatów poprawiających jakość gleby i białka paszowego
w kategorii SZTUKA:
Dr Tomasz Szczepanik – Akademia Muzyczna w Łodzi – za III miejsce podczas I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza za kompozycję Rumori na orkiestrę symfoniczną (Szczecin, 2021) oraz I miejsce podczas I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Art and Violence” za kompozycję Gaslighting na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (Kraków, 2021);
Mgr Mariusz Włodarski, producent filmu, Mgr Magnus Von Horn, scenarzysta i reżyser filmu – Szkoła Filmowa w Łodzi – za SCENARIUSZ, PRODUKCJA I REŻYSERIA FILMU FABULARNEGO „SWEAT”, który uzyskał szereg nagród krajowych i zagranicznych (Nagroda FIPRESCI Europejski Festiwal Filmowy – PALIĆ, Nagroda Złoty Hugo w Konkursie Fabularnych Filmów, Nagroda Srebrny Hugo za scenografię – Jagna Dobesz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago, Nagroda aktorska dla Magdaleny Koleśnik na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Makau, Srebrne Lwy oraz nagrody za reżyserię, zdjęcia, montaż, główną rolę kobiecą, drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagroda Specjalną Jury oraz Nagroda Krytyków Chicagowskich na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago, Nagroda Cineuropa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Trieście, Nagroda Kościoła Szwecji „Angelos Award” na Festiwal Filmowy w Goteborgu, Bestseller Empiku Nagroda w kategorii: Odkrycie Magnus von Horn, Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego Magdalena Koleśnik)
Dr Krzysztof Guzek – Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi – za tytuł finalisty Peru Design Biennale (edycja 2021) – w kategorii Identyfikacja wizualna za „Projekt generatywnej identyfikacji wizualnej Politechniki Łódzkiej”, tytuł laureata nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego w XXII edycji konkursu na najlepsze rozprawy i prace tematycznie związane z województwem łódzkim (praca doktorska pt. „Projekt generatywnej identyfikacji wizualnej Politechniki Łódzkiej”) oraz wyróżnienie Jury w 10. edycji międzynarodowego konkursu Taiwan International Graphic Design Award (TIGDA) za projekt plakatu „Grafika”. Plakat Krzysztofa Guzka został zaprezentowany na wystawie w Tung Fang Design University i włączony do kolekcji Shigeo Fukuda Design Museum.
Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!
Statuetki wręczyli Adam Pustelnik – Wiceprezydent Miasta Łodzi, prof. Antoni Różalski – Przewodniczący Rady ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi oraz Elżbieta Aleksandrowicz – Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi.
Festiwal Nauki Techniki i Sztuki potrwa do 16 maja. W trakcie tygodnia wydarzeń festiwalowych bezpłatnie będzie można wziąć udział w wydarzeniach naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych i artystycznych przygotowanych m. in. przez łódzkie uczelnie wyższe oraz inne instytucje naukowe i kulturalne.
W najbliższy weekend 14-15 maja zapraszamy także na piknik naukowy organizowany w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki na Rynku Manufaktury.
Na cześć wydarzeń festiwalowych obowiązują zapisy. Program Festiwalu dostępny na stronie http://www.festiwal.lodz.pl/
Źródło: UMŁ