Jak się wygląda praca w międzynarodowych firmach produkcyjnych zlokalizowanych w Łodzi, jakie procesy technologiczne realizuje obecnie łódzki przemysł oraz jak wygląda ścieżka kariery w tych organizacjach ?
O tym w ostatnim czasie mogli przekonać się uczniowie łódzkich techników, biorąc udział w wydarzeniach „Zasmakuj pracy w Łodzi” realizowanych w ramach programu „Młodzi w Łodzi”.
Maturzyści z klas o profilu technik mechatronik z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych im. J. Nowaka-Jeziorańskego w Łodzi odwiedzili firmę Hitachi Energy, w której m.in. poznali działanie transformatora, dowiedzieli się, jak wygląda praca w dziale R&D oraz Engineeringu, a także zapoznali się z narzędziem AR na produkcji.
Uczniowie ZST-I mieli również okazję sprawdzić, jak pracuje się w firmie Corning w Strykowie produkującej kable światłowodowe i osprzęt telekomunikacyjny. Podczas wycieczki po zakładzie obejrzeli linię produkcyjną, poznali bliżej specyfikę działalności firmy oraz możliwości zatrudnienia po szkole czy na studiach.
Kolejne dwie grupy maturzystów, tym razem z Zespołu Szkół Edukacji Technicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi oraz z Zespołu Szkół Samochodowych i Mechatronicznych w Łodzi zwiedziły Fabrykę Gillette na Nowym Józefowie w Łodzi, produkującej maszynki do golenia i należącej do giganta branży FMCG Procter&Gamble. Podczas wizyty w firmie, młodzież poznała rodzaj wytwarzanych w Łodzi produktów oraz procesy zachodzące na linii wytwórczej. Uczniowie również dowiedzieli się, jak wygląda proces rekrutacyjny w firmie od praktykanta do specjalisty inżyniera oraz benefity pracownicze oferowane w Gillette, a jest ich niemało.
Każda z wizyt młodzieży w zakładach produkcyjnych okraszona była pysznym poczęstunkiem oraz upominkami. Najważniejsze jednak w akcji „Zasmakuj pracy w Łodzi” jest pokazanie młodym ludziom wartościowych łódzkich pracodawców oraz perspektyw zawodowych, jakie oferują młodzieży po szkole średniej i po studiach. Uczestnicy wydarzeń mają wyjątkową okazję porozmawiać z przedstawicielami firm, poznać ich historie i zadawać pytania o ich doświadczenia zawodowe w organizacjach. To bardzo cenne na tym etapie edukacji, kiedy to stają przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia lub zatrudnienia.
Źródło: Młodzi w Łodzi