Ze związkami zapachowymi mamy kontakt na każdym etapie życia: z tymi, dodawanymi do produktów użytkowych, pochodzącymi ze źródeł naturalnych i wytworzonymi przez człowieka.
Od czego zależy rodzaj zapachu? Jak wyodrębnić związki zapachowe np. z roślin? Jakimi metodami je zidentyfikować? Czy związki te wykazują aktywność biologiczną, jaką i jak ją wykorzystać ? Jak przygotować kompozycje zapachowe i zbadać ich skład chemiczny? Te i wiele innych pytań stawiają sobie naukowcy w różnych ośrodkach naukowych w Polsce, podejmując badania poznawcze i aplikacyjne.
Nowe wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas trzydniowego VI Krajowego Sympozjum: „Naturalne i Syntetyczne Produkty Zapachowe i Kosmetyczne”, które rozpocznie się w środę 24 czerwca br. w Łodzi.
Organizatorem Sympozjum jest zespół naukowy Politechniki Łódzkiej, wiodący w tej dziedzinie w Polsce z Instytutu Podstaw Chemii Żywności Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, któremu przewodniczy prof. dr hab. Danuta Kalemba. Badania naukowe prowadzone przez ten zespół są podstawą dydaktyki. W ramach studiów prowadzona jest specjalność „Aromaty spożywcze i surowce kosmetyczne”, a w nadchodzącym roku akademickim zostanie otwarty nowy kierunek studiów: „Technologia kosmetyków”.
Sympozjum odbędzie się w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ przy ulicy Rogowskiej 26 w Łodzi.
Strona internetowa sympozjum https://lcazb.p.lodz.pl/nspzk/
Źródło: Informacje Rzecznika Prasowego Politechniki Łódzkiej