Czy ESG dotknie MŚP? Tego nie wiemy na pewno, ale należy się spodziewać, że nowe unijne przepisy w zakresie ekologii wcześniej czy później będą dotyczyć także mniejszych przedsiębiorców. Najpierw pośrednio, a później już całkowicie otwarcie. Już teraz ESG czyli pozafinansowe czynniki oceny rozwoju organizacji stanowią ważny składnik decyzji o nawiązaniu współpracy między dużymi firmami. Dzieje się tak przede wszystkim w kontekście usług firm z branży finansowej, które wyliczając koszty swoich usług czy produktów biorą pod uwagę wyniki ocen czynników ESG swoich klientów.
W zwinnym reagowaniu na zmieniające się warunki kluczowa jest wiedza. W tym wypadku także ta dotycząca zakresu oddziaływania działań firmy na środowisko oraz przepisów z nim związanych na działalność organizacji. Aby rozwijać świadomość polskich przedsiębiorców w zakresie ekologii przyglądamy się temu co już wiedzą, jakie praktyki stosują i czego im potrzeba aby przygotować się na przyjęcie nowych aktów prawnych. W tym celu w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi stworzyliśmy narzędzie, które pozwoli nam na zebranie opinii przedsiębiorców w powyżej opisanym zakresie. Zapraszam Cię do wzięcia udziału w naszym badaniu. Wypełnij proszę ankietę (link poniżej) i podziel się z nami swoją opinią i doświadczeniem.
Profil projektu w serwisie FaceBook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61560758302449
Link do badania: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfvh835owhKecEySPXLRjoBVGC5unRvtSx0l3K-rtsX21MP-w/viewform?usp=sf_link
Informacje na stronie Akademii: https://www.ahe.lodz.pl/dzialalnosc-naukowa/bpe/projekty-miedzynarodowe/youth-eco-entrepreneurship-hub
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat projektu:
Przyglądając się danym dotyczącym rozwoju przedsiębiorczości w Europie przeżyłem poważne zaskoczenie, a co więcej była to bardzo pozytywna emocja. Otóż jak wskazuje opracowanie przygotowane przez Parlament Europejski udział przedsiębiorców z sektora MŚP wśród wszystkich firm działających na terenie Unii Europejskiej jest więcej niż dominujący. Wynosi aż 99%. Dane te, w kontekście naszego kraju, potwierdza też raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, zatytułowany Raport o stanie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w 2024. Mówimy zatem o niezaprzeczalnej hegemonii małych i średnich firm wśród wszystkich przedsiębiorstw.
W grudniu 2019 roku Komisja Rady Europejskiej przyjęła ambitny cel, którego realizację zaplanowała do końca 2050 roku. Mam oczywiście na myśli osiągnięcie przez państwa UE neutralności klimatycznej, znanej powszechnie pod pojęciem „Zielony Europejski Ład”. Mimo, iż w naszym kraju od czasu pandemii COVID-19 zestawienie ze sobą słów „nowy” i „ład” budzi różne, ale zazwyczaj dość silne, emocje, warto przyjrzeć się temu czy ów dokument wpłynie na praktyczne funkcjonowanie tak dominującej liczby przedsiębiorców. Jest to o tyle ważne, że dane opublikowane przez PARP w czerwcu bieżącego roku (w raporcie o tytule cytowanym powyżej) wskazują kluczowy powód, dla którego powinniśmy zadbać o to, aby firmy z sektora MŚP w jak najbardziej efektywny i bezpieczny sposób poradziły sobie z adaptacją do nowych przepisów sukcesywnie wdrażanych i w naszym kraju. Cóż jest tym powodem? Otóż mali i średni przedsiębiorcy generują niemal połowę całego PKB, a konkretnie 45,3%. Bezdyskusyjnie warto o ten temat zadbać.
Podstawą skutecznego dostosowania się jest przede wszystkim świadomość. Wiedza na temat ram w jakich będziemy funkcjonować, konkretnych oczekiwań kierowanych pod naszym adresem oraz konsekwencji – zarówno pozytywnych jak i tych negatywnych – które wynikać będą z podjętych bądź zaniechanych przez nas działań. Aby wyjść naprzeciw temu wyzwaniu opracowaliśmy w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi narzędzie, które pozwoli nam zebrać informacje nt. obecnego poziomu świadomości ekologicznej przedsiębiorców. Zarówno tych z dużym stażem w biznesie, jak i tych, którzy są na początku swojej drogi. Szczególnie uważnie chcemy przyjrzeć się osobom do 30 roku życia, które zdecydowały się na założenie własnej działalności. Zebrane dane porównamy, w ramach międzynarodowego projektu, z materiałem pozyskanym w czterech innych państwach: Włoszech, Turcji, Niemczech i Hiszpanii.
Wynikiem naszych analiz będzie raport, który z jednej strony pokaże te obszary, które stanowią potencjał w kontekście dopasowania się przedsiębiorców do nowych wymogów, a z drugiej ujawnią zagrożenia w skuteczności takiej adaptacji. Możliwość zestawienia naszych polskich rezultatów z wynikami diagnozy w innych krajach Unii, w których część przepisów zaczęła lub zacznie obowiązywać wcześniej niż u nas, dam nam z kolei wiedzę nt. tego jakie praktyki możemy zaczerpnąć i czym się inspirować, a jakie działania przyniosły znacząco mniejszy, od oczekiwanego, efekt. Wnioski z wdrożenia tych mogą być dla nas zarówno przestrogą jak i źródłem wskazówek w kreowaniu własnych pomysłów.
W tym miejscu serdecznie zapraszam do udziału w naszym badaniu i wypełnienie ankiety znajdującej się pod poniższym linkiem/kodem QR.
Autor: Konrad Schroeder, koordynator merytoryczny projektu, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi.