
Publikacja naukowców z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ (
doktoranta Interdisciplinary Doctoral School of TUL mgr inż. Maciej Nielipiński,
dr inż. Agnieszka Pietrzyk-Brzezińska oraz
dr hab. inż. Bartosz Sekuła) została wyróżniona prestiżową nagrodą Komitetu Krystalografii PAN w kategorii krystalografia biologiczna i medyczna. 




Prowadzone w Instytucie Biotechnologii Molekularnej i Przemysłowej badania są odpowiedzią naszych naukowców na problemy współczesnego rolnictwa wynikające m.in. ze zmian klimatycznych i rozprzestrzeniania się chorób roślin i szkodników. Mają im zapobiec efekty badań nad niescharakteryzowanymi dotąd szlakami metabolicznymi roślin.
„W naszych badaniach skupiliśmy się na enzymie transkarbamylazy ornitynowej (OTC), który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie azotu w roślinach. Udało nam się poznać, jak OTC otwiera i zamyka swoje centrum katalityczne – miejsce, w którym przyłączane są substraty i gdzie zachodzą reakcje chemiczne. To właśnie ten enzym jest celem ataku bakterii z rodzaju Pseudomonas, wywołujących m.in. bakteriozę obwódkową fasoli – chorobę prowadzącą do poważnych strat w plonach. Choć dla roślin jest to zjawisko katastrofalne, podobny mechanizm działania może posłużyć do opracowania nowych herbicydów skutecznie zwalczających chwasty” – podsumowują swoje działania autorzy publikacji!
Źródło: Politechnika Łódzka