Studenci, którzy wybiorą nowy kierunek studiów na Politechnice Łódzkiej – chemię budowlaną, będą mieli okazję studiować na trzech różnych uczelniach w kraju.
Zgodnie z podpisanym porozumieniem studia będą prowadzone przez Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej. – To pierwszy taki przypadek w Polsce, żeby jeden kierunek prowadzony był przez trzy uczelnie – podkreśla Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ.
Jak mówi Chojnacka, nowy kierunek – chemia budowlana, jest odpowiedzią na zapotrzebowanie polskiego przemysłu budowlanego. – Rynek budowlany jest stabilny i stale się rozwija, w związku z czym jest zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę – mówi rzecznik PŁ.
Kształcenie odbywać się będzie w formie stacjonarnej, na poziomie pierwszego stopnia. Każda uczelnia przyjmie taką samą liczbę studentów. Nadzór nad organizacją i przebiegiem kształcenia sprawować będzie Rada Programowa składająca się z przedstawicieli poszczególnych uczelni oraz przemysłu.
Studia na trzech uczelniachStudenci chemii budowlanej kształcić się będą w uczelni macierzystej przez pierwsze cztery semestry według jednakowych planów i programów studiów. Semestr V i VI realizowane będą na dwóch pozostałych, partnerskich uczelniach (po jednym semestrze na każdej z nich). Na ostatni, VII semestr studenci wrócą do swojej macierzystej uczelni. – Każda uczelnia będzie realizować tę część programu, w zakresie której jest najlepsza – ma najlepszych fachowców, prowadzi najlepsze badania – wyjaśnia Ewa Chojnacka.
Jak wskazuje prof. Jacek Namieśnik, dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, absolwent chemii budowlanej będzie znał technologie wytwarzania, przetwórstwa i metody modyfikacji materiałów ceramicznych, polimerowych, metalicznych i kompozytowych, stosowanych w przemyśle budowlanym oraz technologie wytwarzania i recyklingu wyrobów gotowych. Ponadto będzie potrafił projektować i dobierać materiały do różnych zastosowań oraz będzie posiadał wiedzę z zakresu metod ich badania, atestacji i certyfikacji wyrobów. Studenci będą również przygotowywani do obsługi specjalistycznego oprogramowania i komputerowych baz danych.
W trakcie studiów uczelnie zapewnią odpłatnie miejsce w akademikach dla studentów przyjeżdżających z partnerskich ośrodków. Dyplom ukończenia studiów będzie wydawany przez uczelnię, która rekrutowała studenta.
Wniosek w sprawie utworzenia unikatowego, międzyuczelnianego kierunku chemia budowlana znajduje się obecnie na etapie zatwierdzania przez MNiSW. Jest on zgodny z wizją i strategią Resortu Nauki na najbliższe lata, promującą kierunki kształcenia zapewniające jak najwyższą „zatrudnialność” absolwentów przy jednoczesnym wysokim poziomie kształcenia. – Bardzo byśmy chcieli, żeby ten kierunek został zaakceptowany, tak abyśmy mogli uruchomić go od przyszłego roku akademickiego 2011/2012 – wyraża nadzieję Ewa Chojnacka z PŁ.
Źródło: www.mmlodz.pl