Uniwersytet Łódzki nie zwalnia tempa w rozwoju swojej infrastruktury badawczej. Na Wydziale Filologicznym powstaje właśnie unikalne w skali kraju laboratorium – Medialne Stanowisko Badań Kulturowych, które połączy tradycyjne metody humanistyki z nowoczesnymi narzędziami badawczymi.
To jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w historii Uniwersytetu Łódzkiego, dofinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 1 166 485 zł.
Już w sierpniu tego roku kulturoznawcy, językoznawcy i medioznawcy z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczną realizację pionierskiego projektu, który – jak podkreślają jego koordynatorzy – ma szansę całkowicie odmienić sposób prowadzenia badań nad kulturą i komunikacją w Polsce. – To jedyne w kraju tego typu stanowisko badawcze służące do interdyscyplinarnych analiz kultury. Dzięki MSBK staniemy się ośrodkiem, który w unikalny sposób łączy podejścia humanistyczne z nowoczesnymi technologiami – mówi dr Wioleta Hencz, współkoordynatorka projektu.
W skład nowego stanowiska badawczego wejdą m.in.:
- zestawy VR do symulacji i badań immersyjnych,
- czujniki biometryczne,
- zmodernizowane stanowisko okulograficzne (eye-tracking),
- profesjonalna fokusownia,
- dedykowane serwery danych,
- oraz licencje na nowoczesne oprogramowanie analityczne.
Tak zaawansowane wyposażenie umożliwi prowadzenie jakościowych i ilościowych badań z zakresu m.in. recepcji kultury, mediów cyfrowych, komunikacji wizualnej czy procesów poznawczych i emocjonalnych towarzyszących kontaktowi z przekazami kulturowymi.
