Więcej chętnych, łatwiejsza procedura rekrutacyjna

6salon0910

Od 5 maja do 7 lipca 2015 r. na studia I stopnia i jednolite na Uniwersytecie Łódzkim zapisało się prawie 18 tys. osób, więcej niż w roku ubiegłym. W tym roku najpopularniejszym kierunkiem okazała się psychologia. Na drugim miejscu znalazła się filologia angielska, a na trzecim dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Dobrze poradziły sobie nowe kierunki, zwłaszcza te o profilu praktycznym. Od tego roku kandydaci szybciej dowiedzą się o tym czy zostali zakwalifikowani na studia.

Do 7 lipca, na studia I stopnia i studia jednolite zapisało się w sumie 17.787 osób. W roku ubiegłym, ma tym etapie rekrutacji, zapisanych było 17.617 kandydatów. W tym roku najwięcej chętnych zapisało się na kierunek prawo – 1.351 osób. W roku ubiegłym kandydatów chcących studiować prawo było 1.422. Na psychologię zapisało się 1.107 osób (1.045 w ubiegłym roku). Na filologię angielską chętnych było w tym roku 861 osób (797 w 2014 r.).

Najpopularniejsze kierunki na Uniwersytecie Łódzkim w tym roku to psychologia, filologia angielska oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Średnio na jedno miejsce limitowe zapisały się na te kierunki odpowiednio: 9,23 osoby, 6,89 oraz 6,56. Dla porównania, w roku ubiegłym najpopularniejsze wśród kandydatów były kierunki: dziennikarstwo i komunikacja społeczna – 8,77; psychologia – 7,56; filologia; filologia hiszpańska + jęz. angielski – 6,30.

– Cieszymy się z faktu, że w dobie niżu demograficznego już na tym etapie rekrutacji mamy o 1% więcej kandydatów niż rok temu. Po za tym pamiętajmy, że nabór na studia na naszej uczelni będzie jeszcze trwał w lipcu, sierpniu, wrześniu i październiku. Wiele osób, które nie zdało matury, będzie zdawać poprawki i po nich też należy się jeszcze spodziewać wielu zapisów. Przed nami nadal rekrutacja na studia II stopnia i studia niestacjonarne – informuje prof. Jarosław Płuciennik, Prorektor UŁ ds. programów i jakości kształcenia.

Dobrze prezentuje się rekrutacja na nowe kierunki, wprowadzone w tym roku, a zwłaszcza te o profilu praktycznym. Kierunek Bankowość i finanse cyfrowe na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, prowadzony we współpracy z mBankiem i firmą Accenture, zainteresował 316 osób (100 miejsc limitowych, 3,16 osoby na jedno miejsce), a na prowadzony na tym samym wydziale kierunek Inwestycje i nieruchomości zapisały się 222 osoby (90 miejsc, 2,47). Przedsiębiorczość i zarządzanie innowacjami to nowość na Wydziale Zarządzania. Tam chętnych jest 201 osób (70 miejsc, 2,87).

– To są właśnie kierunki studiów, które są odpowiedzią Uniwersytetu Łódzkiego na zapotrzebowanie społeczne. W tym wypadku odpowiedzią na potrzeby konkretnych branż. Jak widać po zainteresowaniu tymi kierunkami wśród kandydatów, to odpowiada także zapotrzebowaniu młodych ludzi. Pod tym względem tworzenie takich kierunków praktycznych na naszej uczelni to strzał w dziesiątkę –uważa prof. Płuciennik.

O tego roku wprowadzono udogodnienia dla kandydatów na studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Jeżeli limity przyjęć na dany kierunek nie zostaną wypełnione w terminie rekrutacji, wówczas komisje rekrutacyjne na wydziałach UŁ będą mogły podjąć decyzje o zakwalifikowaniu, a następnie przyjęciu na studia kandydatów zapisanych w terminie. Jednocześnie będzie możliwe prowadzenie dalszego naboru, w ramach tej samej rekrutacji, aż do wypełnienia limitów przyjęć.

-To dla kandydata ważne i bardzo dogodne rozwiązanie. Teraz nie będzie już musiał czekać do zakończenia zapisów, ale na bieżąco będzie mógł się dowiedzieć czy został już przyjęty na dane studia – wyjaśnia Marzena Bednarek-Kokosza, z-ca dyrektora Centrum Obsługi Studenta UŁ.

Źródło: Uniwersytet Łódzki