Zielone ściany, które oczyszczają powietrze i wzbogacają otoczenie, prośrodowiskowo i estetycznie – naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska połączyli siły z Polską Akademią Nauk i firmą Dytrych Pure Home i stworzyli projekt tzw. wertykalnych ogrodów. Konstrukcje można instalować zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach. W obu przypadkach korzyści są ogromne, a technologia niemal samowystarczalna.
Gdy nie można szybko wrócić do zielonych rynków czy ulic, wertykalne ogrody są optymalnym rozwiązaniem. Można ich też (efektywnie i efektownie) użyć na osiedlach mieszkaniowych o ciasnej zabudowie, na fasadach budynków, dziedzińcach i we wszelkich wnętrzach – możliwości jest bardzo wiele. A korzyści?
Wertykalne ogrody oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji: pyłów i lotnych związków organicznych. Wzbogacają powietrze w tlen, regulują też wilgotność powietrza, obniżają temperaturę a nawet redukują poziom hałasu. W ich sąsiedztwie żyje się zdrowiej i można się dużo łatwiej zrelaksować – tłumaczy prof. Justyna Polit z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Koncepcja nasadzeń została opracowana przez prof. Justynę Polit, prof. Jeremiego Kołodziejka i mgr. Mateusza Walę. Pierwszy egzemplarz zielonej ściany znajduje się na terenie Ogrodu Dydaktyczno-Doświadczalnego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, gdzie poddawany jest testom w warunkach miejskich.
Konstrukcja i zestaw roślin dostosowywane są do potrzeb zamawiającego. Wszystko oparte jest o materiały ekologiczne. Ogrody są wyposażone w system doprowadzający wodę do każdej z roślin i specjalny filtr fotokatalityczny (szara, boczna część). Został on opracowany przez prof. Janusza Jarosławskiego z PAN, prezesa PHU Dytrych Witolda Dytrycha oraz dr Huberta Witkowskiego.
Filtr wykorzystuje najnowsze osiągnięcia z dziedziny nanomateriałów. Znacznie poprawia jakość powietrza, można powiedzieć, że „rozbraja” wirusy, bakterie, grzyby pleśniowe i lotne związki organiczne – wyjaśnia Witold Dytrych, jeden z konstruktorów.
Uniwersytet Łódzki i pozostali autorzy projektu prowadzą już rozmowy z pierwszymi partnerami, którzy są zainteresowani wprowadzeniem u siebie wertykalnych ogrodów. Niebawem konstrukcje mogą się też, w większej liczbie, pojawić na samej Uczelni.
Źródło: WBiOŚ UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ