„Historia bułki z masłem”, „Laserowy miecz” i „Mięśnie pod napięciem” – to tytuły niektórych ścieżek edukacyjnych, które dla łódzkiego Centrum Nauki i Techniki w kompleksie dawnej elektrociepłowni EC1, stworzą specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Łódzki Uniwersytet Medyczny podpisał w środę umowę o współpracy z Instytucją Kultury EC1, której celem będzie tworzenie merytorycznej bazy Centrum Nauki i Techniki (CNiT), powstającego obecnie na terenie kompleksu dawnej elektrociepłowni EC1. Jak wyjaśnił dyrektor EC1 Błażej Moder, otwarcie placówki ma nastąpić w przyszłym roku. Obecnie w budynku Centrum kończone są prace budowlane i rozpoczyna się etap tworzenia programu merytorycznego instytucji.
Podstawowym zadaniem CNiT ma być popularyzacja wiedzy i nauki. „Koncepcja Centrum oparta jest na trzech scenariuszach zwiedzania. Pierwszy – +Przetwarzanie energii+ – nawiązuje ściśle do historii EC1 i jest oparty o zachowaną część skansenową dawnej elektrociepłowni. Druga ścieżka – +Rozwój wiedzy i cywilizacji+ – to prezentacja zjawisk z różnych działów fizyki i chemii, a trzecia – +Mikroświat i makroświat+ ma przybliżać zwiedzającym zarówno świat na poziomie cząstek elementarnych i nanotechnologii, jak i kosmos oraz urządzenia do jego eksploracji” – wyjaśnił kierownik projektu rewitalizacji EC1 Paweł Żuromski.
Zawarta w środę umowa z łódzkim UM zakłada przygotowanie przez uczelnię pięciu ścieżek edukacyjnych, których celem będzie zainteresowanie odbiorców nowinkami z obszaru medycyny i fizjologii oraz poszerzenie ich wiedzy na temat zdrowego odżywiania i znaczenia aktywności ruchowej dla zdrowia. Nawiązując do specyfiki CniT, uczelnia chce w swoich prezentacjach skupić się na zagadnieniach przyjmowania i pozyskiwania energii przez ludzki organizm.
„W ramach stałej ekspozycji zaprezentujemy urządzenie do diagnozowania zaburzeń czynnościowych kręgosłupa szyjnego, które otrzymało liczne międzynarodowe nagrody na wystawach wynalazków. Urządzenie do diagnostyki funkcjonalnej wykorzystuje promieniowanie laserowe. Badanie daje odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj zaburzenia występuje u chorego i jakie jest jego natężenie – to najnowszy trend w medycynie. Zwiedzający będą mogli poddawać się takiemu badaniu” – zaznaczyła koordynator merytoryczny współpracy prof. Jolanta Kujawa z UM.
Według Kujawy, temat jednej z wystaw „Bułka z masłem” to nic innego jak pochylenie się nad zagadnieniem łączenia tłuszczy z węglowodanami we właściwych, zapewniających zdrowie, proporcjach. Zwiedzający zapoznają się z uczelnianym laboratorium DynamoLab, w którym przeprowadzane są kompleksowe analizy ruchu m.in. najlepszych sportowców w kraju oraz testy wydolnościowe. Ścieżka „Laserowy miecz” pokaże wykorzystanie promienia laserowego w chirurgii.
Rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1, położonej w Nowym Centrum Łodzi i w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego podziemnego Dworca Fabrycznego, prowadzona jest od kilku lat. Projekt, obejmujący obiekty usytuowane na powierzchni blisko 40 tys. m kw. podzielony został na dwie części – EC1 Wschód i EC1 Zachód.
Wschodnia część pełnić będzie funkcje kulturalno-artystyczne – ma tu powstać m.in. centrum sztuki filmowej, biblioteka, galeria i teatr dźwięku. Obecnie zrewitalizowana część obiektów wynajmowana jest na działalność kulturalno-rozrywkową; organizowane są tu koncerty, przedstawienia, konferencje. W części zachodniej EC1 powstaje Centrum Nauki i Techniki, czyli ośrodek edukacyjno-wystawienniczy zajmujący się promocją nauki i rozwoju techniki.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce