Uniwersytet Medyczny w Łodzi ogłosił progi punktowe w rekrutacji na przyszły rok akademicki. Na chętnych do zdobywania zawodów medycznych na 15 kierunkach studiów czeka prawie 2,8 tys. miejsc. Najwięcej kandydatów – 16 na miejsce – zgłosiło się na kierunek lekarsko-dentystyczny.
O ogłoszeniu progów punktowych w rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 na studia stacjonarne jednolite magisterskie w Uniwersytecie Medycznym Łodzi poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka uczelni Joanna Orłowska.
Na kandydatów czeka prawie 2,8 tys. miejsc na 15 kierunkach studiów, m.in. analityce medycznej, farmacji, fizjoterapii, lekarsko-dentystycznym, lekarskim oraz lekarskim w ramach limitu Ministerstwa Obrony Narodowej. Absolwenci szkół średnich złożyli ponad 16 tys. aplikacji on-line, a ponad 13 tys. kandydatów dokonało opłaty rekrutacyjnej.
„W statystykach przoduje kierunek lekarsko-dentystyczny. W tym roku na 120 przygotowanych miejsc aplikowało prawie 2 tys. osób, co daje 16 osób na miejsce. Niezmienną popularnością cieszą się kierunki lekarskie, a także unikatowe studia prowadzone w ramach umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Łódzki UMED jako jedyna uczelnia w kraju kształci lekarzy na potrzeby wojskowej służby zdrowia. Obecnie na tym kierunku kształci się prawie 800 osób, a w tegorocznym naborze uczelnia przyjmie kolejnych 200. Obecnie o 1 miejsce na studia dla przyszłych lekarzy w mundurach ubiega się prawie 3 kandydatów” – podała Orłowska.
Podobnie jak w innych uczelniach medycznych także w Łodzi bardzo popularny jest kierunek lekarski – w tym roku o każdy indeks ubiegało się 10,5 kandydatów przy czym liczba przygotowanych miejsc to 470 (w ub. roku limit miejsc wynosił 520). Po 5 kandydatów na miejsce aplikowało na analitykę medyczną (72 miejsca) oraz fizjoterapię (180 miejsc), a na farmację, która będzie mogła przyjąć 180 studentów – 3,5.
Władze uczelni obserwują, że z roku na rok wśród chętnych do studiowania kierunków medycznych w Łodzi jest coraz więcej laureatów i finalistów olimpiad, dla których przygotowano specjalny pakiet korzyści – stypendia w wysokości min. 600 zł miesięcznie, zniżki w opłatach za akademik (do 50 proc), indywidualny tok studiów oraz dodatkowy lektorat językowy.
Więcej informacji na temat progów punktowych obowiązujących w tegorocznej rekrutacji na Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz jej harmonogramu można znaleźć na stronie internetowej uczelni.(PAP)
Źródło: Artykuł: Nauka w Polsce