W poniedziałek, 15 maja 2023 r., w łódzkiej Sport Arenie Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Łódzki Klub Sportowy podpisali porozumienie o współpracy w zakresie szkolenia młodzieży w sekcji siatkówki. W sezonie 2023/2024 ŁKS Siatkówka Żeńska będzie ściśle współpracować z KU AZS UMED Łódź w zakresie szkolenia młodzieży, która trenuje w obu klubach. Efektem tej współpracy będzie utworzenie wspólnej, drugoligowej drużyny – ŁKS AZS UMED ŁÓDŹ. Współpraca pomiędzy Łódzkim Klubem Sportowym a Uniwersytetem Medycznym w Łodzi będzie miała również duże znaczenie dla występów KU AZS UMED w rozgrywkach akademickich.
Od 12 lat Uniwersytet Medyczny w Łodzi jest najlepszą uczelnią medyczną w Akademickich Mistrzostwach Polski. Dodatkowo studenci grają w profesjonalnych klubach sportowych, a uczelnia stwarza im odpowiednie warunki, aby mogli pogodzić sport ze studiami. Dla wielu osób, którzy już w liceum odnosili pierwsze sukcesy sportowe możliwość kontynuowania kariery jest kluczowym argumentem przy wyborze studiów i uczelni.
Prezes Stowarzyszenia ŁKS Siatkówka Żeńska Krzysztof Świta wspomniał czasy, gdy siatkówka była ściśle powiązana z klubami akademickimi. – Marzy mi się, aby ten poziom powrócił, może pierwszej ligi. To jest również jeden z naszych celów. Jesteśmy za tym, aby nasze dziewczyny kończące wiek juniorski, łączyły sport z nauką właśnie na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Połączenie II ligi i studiów to możliwość kontynuacji kariery.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi jest zaangażowany w promocję sportu i aktywności fizycznej, a podpisane porozumienia jest na to kolejnym dowodem.– To, że UMED jest zainteresowany udziałem w aktywnościach sportowych jest rzeczą zupełnie oczywistą. Z punktu widzenia akademickiego niewiele jest w stanie nas tak zintegrować – studentów i kadrę akademicką – jak właśnie aktywność sportowa – podkreślił prorektor ds. organizacyjnych i studenckich, prof. dr hab. Janusz Piekarski.
Natalia Dróżdż, świeżo upieczona mistrzyni Polski z ŁKS-em Commercecon Łódź, w tym roku zdaje maturę. Jest doskonałym przykładem sportowca, który świetnie łączy zawodowy sport z nauką. Jak zaznaczyła, jest to dużo łatwiejsze, gdy szkoła średnia, a następnie uczelnia, współpracują z klubem. – Jeśli taka współpraca jest, to połączenie nauki ze sportem wcale nie jest takie trudne – podkreśliła ambitna siatkarka.
Źródło: Uniwersytet Medyczny w Łodzi