Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali prestiżową nagrodę „The Best LIFE projects” za rekultywację zbiorników wodnych w Arturówku. Projekt koordynowany przez Katedrę Ekologii Stosowanej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska znalazł się w gronie 10 najlepszych projektów unijnych, które zakończyły się w latach 2016-2017. Teraz powalczy o „Best of the best award”. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w ramach „2018 EU Green Week” 23 maja 2018 w Bluepoint Conference Centre w Brukseli.
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, przyjaznym środowisku i jednocześnie niedrogim, udało się znaczne poprawić jakość wód w górnej zlewni rzeki Bzury, w której skład wchodzą zbiorniki Arturówka. Hydrobiolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego zbudowali w zbiornikach specjalne instalacje, które efektywnie usuwały zanieczyszczenia wody. W przeszłości próbowano usuwać zanieczyszczenia bezpośrednio z dna zbiorników, jednak metoda ta okazała się mało efektywna. Budowa instalacji poprzedzona została analizą szans i zagrożeń, a także koncepcją techniczną, z uwzględnieniem warunków środowiskowych. Oprócz samej budowy instalacji w ramach projektu przeprowadzono szkolenia z zarządzania zasobami wodnymi na terenach miejskich, z których skorzystały jednostki samorządowe.
Koordynatorem projektu jest profesor Maciej Zalewski z Katedry Ekologii Stosowanej WBiOŚ UŁ, a kierownikiem pracownik tej samej Katedry – dr Tomasz Jurczak. Projekt EH-REK pn: „Ekohydrologiczna rekultywacja zbiorników rekreacyjnych „Arturówek” (Łódź) jako modelowe podejście do rekultywacji zbiorników miejskich” realizowany był w latach 2010-2016. Jego beneficjentami byli również Miasto Łódź oraz Łódzka Spółka Infrastrukturalna Sp. z o.o. Finansowany był przez Komisję Europejską oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: Informacje Rzecznika Prasowego Uniwersytetu Łódzkiego