Nietypową formę promocji oferty dydaktycznej Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ zaproponowali tegorocznym maturzystom pracownicy wydziału oraz łódzki artysta grafik Daniel Baum.
O wspólnym pomyśle mówi Pani Prodziekan ds. Kształcenia WIPOŚ PŁ dr hab. inż. Hanna Kierzkowska – Pawlak: „Wobec bardzo specjalistycznej terminologii, którą operują cztery oferowane kierunki i to zarówno odnośnie nauczanych przedmiotów jak i samych ich nazw (Inżynieria Procesowa, Inżynieria Biochemiczna, Inżynieria Środowiska, Inżynieria Bezpieczeństwa Pracy) konieczny był pomysł na ich oswojenie, przybliżenie i zachętę do ich studiowania.”
Pierwszym etapem kampanii promocyjnej było zaprojektowanie postaci inspirowanych klasyczną estetyką komiksów Marvela. Postacie trzeba było wyposażyć w odpowiednie imiona i atrybuty inżyniera właściwe dla kierunku. Ze względu na coraz większy udział studentów z zagranicy zdecydowano się na nadawanie nazw anglojęzycznych, które będą żartobliwą grą słów i znaczeń.
I tak dla kierunku Inżynieria Procesowa pojawił się ciężki strój kojarzący się z robotem przemysłowym, plecak odrzutowy w związku z prowadzonymi na wydziale badaniami dot. przemysłowego zastosowania plazmy i modelowania przepływu płynów. Postać będzie nosiła imię „NDustry” (ang. Industry – Przemysł).
Kolejna postać to reprezentujący międzywydziałowe studia z zakresu Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy „SafeT” (ang. Safety – Bezpieczeństwo) odziany w charakterystyczną żółć, czerń i motyw szachownicy znany z testów zderzeniowych w przemyśle motoryzacyjnym. Wyposażony w masywne obuwie, ochronne gogle, rękawice i kask. Na ten bardzo potrzebny na rynku pracy kierunek Uczelnia otrzymała prestiżowe wsparcie (milion złotych) w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najlepszy program studiów – i to zapewne ten atrybut „SafeT’iego” przekona najbardziej niezdecydowanych.
Z uwagi na postępującą feminizację kolejne kierunki przedstawione są w postaci dwóch dziewcząt. Inżynieria Środowiska stanowi ucieleśnienie alternatywnej „zielonej” energii, z okiełznanymi wokół niej żywiołami światła, wiatru i błyskawic. Jej imię – „NrGy” w oczywisty sposób koresponduje z przedmiotami, które na tym kierunku dotyczą przenikających się obszarów energetyki konwencjonalnej i niekonwencjonalnej oraz ich wpływu na klimat i ekosystem.
Jej koleżanka to „Bio-Cee”, dzierżąca w dłoni kolbę laboratoryjną pełną aktywnych mikroorganizmów, zaprzęgniętych w służbie człowieka do zaawansowanych procesów w inżynierii biochemicznej, która ma szerokie zastosowania w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, medycynie, ochronie środowiska itp.
Nabór na w/w kierunki będzie prowadzony od 2 czerwca do 11 lipca br. za pośrednictwem sekcji rekrutacji PŁ.
Skąd pomysł na kampanię wyjaśnia nam Daniel Baum twórca postaci : „Razem z pracownikami WIPOŚ PŁ doszliśmy do wniosku, że należałoby przybliżyć hermetyczne pojęcia z zakresu inżynierii, oswoić je językiem młodzieży, nie umniejszając przy tym powagi i poczucia misji która wiąże się z pracą na rzecz przemysłu, nowych technologii i nauki w służbie ochrony środowiska. Chcemy aby osoby wybierające studia wiedziały, że to niezwykła przygoda i wstęp do miejsc gdzie na własne oczy możemy zobaczyć najnowsze technologie, które już dziś kształtują oblicze współczesnej gospodarki i środowiska człowieka. Z przymrużeniem oka możemy zaryzykować, że takowa misja ma coś wspólnego z misją prezentowanych super-bohaterów. Kampania ma także tę zaletę, że wpisuje się w coraz to bardziej widoczną tożsamość miasta, która budowana jest przez jego władze pod hasłem Łódź kreuje. Łodzianie już chyba na dobre oswoili się z wszechobecnym w naszym mieście street- artem, muralami, mającym już swa renomę Łódzkim Festiwalem Komiksu. Elementy tego nowego kulturowego pejzażu miasta są także coraz szerzej doceniane w kraju i za granicą.
Źródło: Informacje Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ