Najwyższe wynagrodzenie otrzymują absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego. Jak wynika z badania, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak, mogą oni liczyć na pensję rzędu 5,5 tys. złotych miesięcznie brutto (mediana). Na drugim biegunie znajdują się absolwenci Uniwersytetu Rzeszowskiego z medianą wynagrodzeń na poziomie 2,8 tys. złotych.
Jak wskazują autorzy badania, w kategorii uniwersytetów znajduje się 18 państwowych uczelni wyższych. W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2015 roku wzięło udział 23 002 absolwentów studiów magisterskich tych uczelni.
Ranking uczelni
Całkowite przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto połowy z nich było nie mniejsze niż 4120 złotych brutto.
Najwyższą medianę wynagrodzeń wśród absolwentów studiów magisterskich państwowych uniwersytetów w 2015 roku mieli studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Mediana wyniosła 5,5 tys. złotych brutto.
Nie mniej niż 4 tys. złotych zarabiali przeciętnie magistrowie po: Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, UKSW, Uniwersytecie Zielonogórskim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Szczecińskim.
Na drugim biegunie znaleźli się absolwenci Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przeciętne wynagrodzenie w 2015 roku w ich przypadku to 2,8 tys. złotych.
Jak podkreślają jednak autorzy badania, na wysokość wynagrodzenia wpływa wiele czynników, a ukończona uczelnia wyższa jest tylko jednym z nich. Na pensję duży wpływ mają bowiem także m.in.: miejsce pracy, typ firmy, szczebel zarządzania czy branża.
Źródło: www.tvn24bis.pl