Studentka UŁ pojedzie na Mistrzostwa Europy Mażoretek

Amerykańskie uczelnie mają swoje cheerleaderki – na Uniwersytecie Łódzkim mamy mażoretkę z międzynarodowymi sukcesami. Oliwia Olczyk zakwalifikowała się na Mistrzostwa Europy, na które pojedzie w połowie czerwca.

Oliwia tańczy od dziewięciu lat. Na początku trenowała w rodzinnych Poddębicach, a od roku reprezentuje Uniwersytet Łódzki. W maju na Mistrzostwach Polski uplasowała się na czwartym miejscu w kategorii solo buława seniorki.

Mażoretki to tancerki, które w swoich choreografiach wykorzystują charakterystyczne pałeczki, profesjonalnie nazywane batonami. Dziewczęta muszą znać podstawy baletu, być dobrze rozciągnięte i przede wszystkim wykonywać szereg wyrzutów, tricków i elementów twirlingowych z batonami. Na zawodach sportowych tańczą również z buławami i flagami, prezentują się w zespołach i jako solistki.

– Podobno pierwszy zespół mażoretek został powołany przez Napoleona. Przed jego wojskiem maszerującym w stronę Rosji miały tańczyć najpiękniejsze dziewczęta ubrane w paradne stroje, żeby kusić młodych chłopców do zaciągnięcia się do armii – mówi Oliwia. – Od tamtego czasu trochę się pozmieniało – przez wiele lat mażoretki były kojarzone z pochodami przy orkiestrze. Teraz skupiają się na tańcu turniejowym, coraz bardziej przypominają amerykańskie twirlerki. Mają też własne Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata.

Na Mistrzostwach Europy, które rozpoczną się 12 czerwca w chorwackiej Crikvenicy, Oliwia zatańczy w dwóch kategoriach. Zmierzy się między innymi z Włoszkami, Słowaczkami, Bułgarkami i Czeszkami, które uznawane są za najlepsze zawodniczki w sporcie mażoretkowym.

To nie pierwszy występ Oliwii na arenie międzynarodowej. W 2017 roku jako solistka uplasowała się na szóstym miejscu na Mistrzostwach Europy, a w 2016 roku uzyskała tytuł Wicemistrzyni Świata.

Źródło: materiał prasowy Oliwii Olczyk

Zdjęcia: archiwum prywatne Oliwii Olczyk, archiwum UMŁ