Studenci: Zostawcie stypendia naukowe

Parlament Studentów RP i przedstawiciele samorządów studenckich krytykują pomysł likwidacji stypendiów naukowych.
Likwidacja stypendiów naukowych to jedna z wielu propozycji ekspertów z firmy konsultingowej Ernst and Young oraz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, którzy na zlecenie ministra nauki opracowali „Strategię szkolnictwa wyższego do roku 2020”. Ich zdaniem polski system stypendialny fundowany ze środków publicznych źle działa.
– Stypendia naukowe mają tak niski próg wymagań, że nie bardzo motywują do nauki – mówił, prezentując strategię, ekonomista prof. Krzysztof Rybiński.
Problem widzą także sami studenci.
– Przyznawanie pieniędzy za piątki w indeksie uważam za nieporozumienie. Znam osobę, która specjalnie studiuje dwa zbieżne kierunki tylko po to, żeby na obydwu mieć stypendia. To wypacza status takiego wsparcia jako nagrody – mówi Kalina Nowak, studentka Uniwersytetu Warszawskiego.
Jednak zdaniem Parlamentu Studentów RP, choć system jest zły, stypendiów naukowych likwidować nie wolno.
– Obecne przepisy są niewłaściwe. Często płaci się studentowi za to, żeby się w ogóle uczył. A stypendia za wyniki w nauce na uczelniach niepublicznych nierzadko są śmiesznie niskie i służą tylko obniżeniu czesnego – przyznaje Bartłomiej Banaszak, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. – Likwidacja jednak nie jest dobrym pomysłem – podkreśla.
Według niego trzeba szukać innego rozwiązania, żeby stypendia naukowe motywowały do działalności naukowej – kryterium powinna tu być aktywność w kołach naukowych, udział w konferencjach, publikacje naukowe plus średnia ocen.
Zdaniem ekspertów system działa też niesprawiedliwie, bo kryteria przyznawania stypendiów naukowych są uznaniowe i ustala je na własną rękę każda uczelnia – różnią się nawet między wydziałami (na niektórych średnia jest wyśrubowana, na innych wystarczy niewysoka, żeby się na stypendium złapać).
A stypendia socjalne najczęściej dostają studenci szkół publicznych, którzy studiują bezpłatnie.
Dlatego eksperci zaproponowali: • przenieść pieniądze ze stypendiów naukowych do puli stypendiów socjalnych; • podnieść próg dochodowy, który decyduje o przyznaniu stypendium socjalnego, tak żeby więcej osób skorzystało z pomocy państwa w studiowaniu; • uzależnić wysokość stypendiów od kosztów utrzymania w miejscowości studiowania; • stypendia i nagrody za wyniki w nauce fundować ze środków prywatnych przekazanych uczelniom.
– Likwidacja stypendiów za wyniki w nauce na rzecz pomocy socjalnej? To nie do przyjęcia! – oburza się Jakub Jasiński, przewodniczący samorządu studenckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Studenci się na to nigdy nie zgodzą. To jest sposób motywacji najlepszych do nauki. Takie stypendia powinny być zwiększane, a nie likwidowane!

Źródło: Gazeta Wyborcza

z6703882x