Jak wygląda staż w Atos PGS w Łodzi, jak przebiega rekrutacja, jakie korzyści niesie ze sobą staż – na te i inne pytania odpowiadają sami stażyści Atos, dzieląc się swoimi doświadczeniami. Kulisy organizacji programów stażowych zdradzają także opiekun merytoryczny jednej z edycji oraz Site Manager oddziału łódzkiego
Staże w Atos Poland Global Services odbywają się przez cały rok jako najczęściej trzy i czteromiesięczne cykle. Stażyści mają okazję poznać i z czasem pracować na realnych, komercyjnych projektach pod okiem naszych najlepszych specjalistów – pracowników z kilkuletnim doświadczeniem, dysponującymi zarówno kompetencjami technicznymi, jak i komunikacyjnymi, co ułatwia przekazywanie wiedzy studentom.
Staż składa się z wielu bloków tematycznych poruszających wykorzystywane w IT technologie, dzięki czemu można rozwinąć swoje umiejętności. Nastrój w firmie zasługuje na pochwałę, wszyscy poznani trenerzy i przełożeni charakteryzują się przyjaznym i pomocnym podejściem, a na zajęciach panuje luźna, nieskrępowana, sprzyjająca pracy i nauce atmosfera – mówi Andrzej Bilant, stażysta Atos w dziale Application Management.
Inny uczestnik kursu, Bartosz Kowalczyk, dodaje: Elastyczne godziny pracy, o których była mowa w ofercie, faktycznie okazały się prawdą, co pozwoliło mi kontynuować studia magisterskie na toku dziennym. Podobała mi się też szybka odpowiedź podczas rekrutacji z dodatkową analizą tego, jak na niej wypadłem.
Najwięcej ofert przypada na okres wakacyjny. Flagowy program stażowy pod nazwą TAKE IT EASY regularnie startuje w lipcu i trwa do końca września. W ramach tego programu Atos poszukuje kilkudziesięciu studentów, którzy trafiają do różnych działów firmy, by rozwijać swoje kompetencje.
Nie słyszałam o drugim takim stażu, w którym plan szkoleń byłby tak dobrze zaplanowany i konsekwentnie przeprowadzany. Od znajomych często słyszałam historie o stażach, podczas których byli pozostawiani sami sobie, a ich rozwój i wdrażanie były pomijane. Na stażu w Atos plan działania jest bardzo jasno podzielony na grupowe szkolenia i ćwiczenia indywidualne. Podczas każdego z tych etapów możemy liczyć na wsparcie ze strony mentorów. Nie występuje w ogóle uczucie zagubienia czy bycia pomijanym – wspomina Antonina Matuszek, stażystka Atos w dziale AM.
Po ukończeniu stażu najlepsi kursanci mają szansę rozpocząć swoją karierę zawodową w Atos jako regularni pracownicy na stanowiskach juniorskich. Takie nadzieje ma Bartosz Kowalczyk odbywający staż DevOps. Dzięki stażowi w Atos uzyskałem potrzebne na rynku pracy umiejętności zarówno z działu IT jak i umiejętności miękkich i autoprezentacji. Staż ten otworzył przede mną wiele ścieżek w branży IT. Po stażu chciałbym zostać w Atos i wziąć udział przy wykonywaniu większego projektu międzynarodowego.
Od kwietnia w łódzkim oddziale Atos rozpoczął się kolejny staż – tym razem z obszaru DevOps w dziale Application Management. Program stażu został podzielony na bloki tematyczne – każdy dotyczący odrębnej technologii z innego obszaru DevOps. Jest to rozbudowany, wielopłaszczyznowy program stażowy, do którego zostało zaproszonych 8 studentów. Wśród nich jest Alicja Dziuda, która tak wyjaśnia swoją decyzję udziału w programie: Głównym czynnikiem, który spowodował, że oferta firmy Atos wydała mi się interesująca, była tematyka inna niż typowo programistyczna. Większość ofert dla stażystów cechuje się silnie ukierunkowanym profilem technologicznym. Natomiast staż z obszaru DevOps pozwala rozwinąć umiejętności z wielu dziedzin.
W stażu poświęconym tematyce DevOps wziął też udział studiujący na Politechnice Łódzkiej Damian Janicki, który zdradza, w jaki sposób staż wpłynął na jego umiejętności i plany dalszej kariery zawodowej: Staż rozwinął wiele już mi znanych pojęć, jednocześnie wprowadzając drugie tyle zagadnień, o których wcześniej nie słyszałem. Samo stanowisko DevOps nawiązuje do wielu komponentów systemów informatycznych, dzięki czemu można zdobyć dużą wiedzę teoretyczną związaną z działaniem każdego z nich. DevOps otwiera drogę do wielu różnych ścieżek kariery. Zdobyta przeze mnie wiedza w 100% będzie wykorzystana w późniejszych projektach. Planuję zostać pełnoprawnym członkiem grona Atos jako Junior DevOps Developer, a nie tylko jako stażysta.
Opiekunem merytorycznym stażu DevOps jest Marcin Marczewski, IT Architekt w dziale Application Management. Zapytany o to, jaką innowację wprowadził do programu praktyk i w czym staż jest taki unikatowy, wyjaśnia:
W programie wprowadziliśmy parę ciekawych udogodnień i innowacji. Staż ruszył mimo panującej pandemii, zatem innowacyjnością, trochę z konieczności, okazała się jego forma zdalna (chociażby w zakresie obiegu dokumentów i konfiguracji sprzętu dla kursantów). Przygotowaliśmy bloki szkoleniowe, w ramach których stażyści uczą się samodzielnie, korzystając z e-kursów dostępnych na naszej platformie szkoleniowej Percipio. Udało się również przygotować dla nich ćwiczenia w języku angielskim, co uważam za bardzo dobry trening i przygotowanie ich do pracy w międzynarodowych projektach.
Unikatowość stażu na pewno tkwi w jego planie, a ściślej mówiąc w bardzo szerokim wachlarzu zagadnień dynamicznie rozwijającej się metodyki DevOps, którą kursanci będą mieli okazję poznać. Kładziemy również nacisk na samodzielny rozwój stażystów. Poza wspólnymi blokami teoretycznymi mają oni bardzo dużo czasu na samodzielne wykorzystanie przyswojonej wiedzy w praktycznych ćwiczeniach. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez naszych pracowników, którzy na co dzień w swojej pracy zajmują się zagadnieniami, z których prowadzą szkolenia w ramach tego programu.
Chcemy również zadbać o rozwój osobisty stażystów. Końcowe bloki tematyczne będą odbywały się w formie warsztatów poświęconych zapoznaniu uczestników z prawidłową konstrukcją prezentacji, właściwym zbudowaniem profili w serwisach społecznościowych specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych (Linkedin) oraz na umiejętności prezentacji swojej osoby i dokonań zawodowych również w języku angielskim. Jest to temat bardzo na czasie i tego typu umiejętności w dobie powszechnej globalizacji usług IT będą dużą wartością dodaną, którą kursanci wyniosą ze stażu.
O stażu DevOps rozmawiamy też z Grzegorzem Trzcińskim, Managerem Liniowym działu AM i Site Managerem oddziału łódzkiego:
Co było Twoim celem w zorganizowaniu stażu DevOps w Łodzi?
Od momentu, kiedy objąłem funkcję Line Managera w dziale AM, a następnie zostałem wyznaczony do objęcia roli GDC Technology Business Development & Site Manager Łódź, we wszystkich działaniach przyświeca mi jeden nadrzędny cel: budowanie wizerunku Atos na terenie naszego miasta jako firmy jednoznacznie kojarzącej się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami IT w wymiarze globalnym. Dbam także o postrzeganie nas jako pracodawcy, który stwarza szanse rozwoju w ramach prowadzonych projektów. Staż DevOps jest jednym z środków na drodze do osiągnięcia tego celu. Nie tylko wpisuje się on w strategię rozwoju Atos w Łodzi, ale także jest wkładem naszej firmy w rozwój kadr sektora IT. Długofalowo przekłada się to na zmianę wizerunku Łodzi z miasta fabryk w miejsce rozwoju technologii i kadr sektora ICT. Wierzę, że tego typu możliwości rozwoju, jakie oferujemy studentom łódzkich uczelni, zachęcą i zmotywują młodych ludzi do podejmowania studiów na kierunkach ścisłych. W ten sposób będziemy w stanie przyczyniać się do rozwoju naszego kraju, jednocześnie zapewniając dobrze płatne miejsca pracy.
W jaki sposób chciałbyś w przyszłości rozwijać oddział w Łodzi w kontekście współpracy z uczelniami wyższymi w tym mieście?
Jestem przekonany, że podstawą długoterminowego sukcesu naszej firmy oraz rozwoju łódzkiego oddziału jest ścisła współpraca. Ważne jest wzajemne zrozumienie potrzeb i ograniczeń występujących na styku sektora prywatnego oraz środowiska akademickiego odpowiedzialnego nie tylko za proces kształcenia, ale także za budowanie postaw młodych ludzi. Oferta staży, która jest przez nas wprowadzana i rozwijana, powinna być postrzegana jako uzupełnienie ciężkiej pracy gremium akademickiego w ich codziennej działalności dydaktycznej, a nie jako jej zastępowanie. Stwarzamy szansę pracy z realnym wykorzystaniem wiedzy zdobytej w toku studiów oraz dostarczamy know-how z punktu widzenia procesów nowoczesnych organizacji, a także metodologii projektowej. W ramach strategii długoterminowej prowadzone przez nas staże przyczynią się do zwiększania bazy wykształconych specjalistów, których część na dalszych etapach swojego życia zawodowego będzie mogła zasilić szeregi wykładowców. Przełoży się to na możliwości kształcenia kolejnych pokoleń biorących aktywny udział w cyfrowej transformacji światowej gospodarki.
Aktualna oferta staży w Atos PGS znajduje się na stronie internetowej firmy.
Ze stażystami i osobami zaangażowanymi w program stażowy w Atos PGS rozmawiali Dorota Duchnowicz-Ciesielska i Artur Niedźwiecki.
Źródło: Atos PGS