Cześć, jesteśmy HTD Health! Polsko-amerykański software house z Łodzi, realizujący projekty programistyczne ratujące życie i dbające o zdrowie ludzi na całym świecie.
Jednym z fundamentów naszego działania jest organizacja corocznych programów stażowych. Są one dedykowane dla studentów, których pasję do programowania przekuwamy na pracę przy realnych projektach z prawdziwymi klientami. I jest to jeden ze strategicznych obszarów rozwoju naszej firmy.
Jesteśmy mocno osadzeni w przyszłości, która jeszcze nie nadeszła, ale już dziś mamy możliwość ją definiować. Z jednej strony robimy to poprzez realizację projektów z branży medycznej (digital health), które realnie wpływają na otaczający nas świat. Z drugiej, dbamy żeby być najlepszym miejscem do pracy. Naszemu zespołowi zapewniamy przestrzeń na rozwijanie pasji i wspieramy budowanie/tworzenie kultury organizacyjnej, opartej na zaufaniu i zaangażowaniu.
Jak wyglądała rekrutacja na staż
Do tegorocznej edycji staży „Internship 2021” zgłosiło się niemal 400 studentów z uczelni z całego kraju. Stanęli przed wyzwaniem wzięcia udziału w angażującym i opartym na partnerskich relacjach procesie rekrutacyjnym. Składał się on z trzech etapów:
- Selekcja CV oraz ankieta – Weryfikowaliśmy poziom języka angielskiego, pasje, umiejętności, zaangażowanie w życie studenckie. Szukaliśmy też wszelkich punktów zaczepienia, które mówiłyby do nas: „Branża IT to coś, co mnie motywuje do działania!”
- Pierwsza rozmowa rekrutacyjna – Pytaliśmy o zainteresowania kandydatów, studia, przyszłość zawodową. Chcieliśmy dowiedzieć się, jakimi wartościami kierują się kandydaci oraz na ile świat IT jest dla nich atrakcyjny zawodowo.
- Rozmowa techniczna – Każda trwała 2 godziny i dotyczyła zarówno zagadnień teoretycznych, jak i praktycznych. Kandydaci realizowali zadania algorytmiczne oraz odpowiadali na pytania z dziedziny programowania.
Naszym celem było wyłonienie najlepiej pasujących do firmy osób, których pasją jest programowanie. Dużym plusem było też praktyczne zastosowanie wiedzy teoretycznej nabytej w trakcie studiów. O dołączeniu do firmy decydowało też usposobienie kandydatów, np. czy reprezentowali postawę „gracza zespołowego”, chęć dzielenia się wiedzą i nastawienie na rozwój, zarówno umiejętności programistycznych, jak i społecznych.
Dlaczego staże są strategicznym obszarem w HTD Health?
Przyświeca nam misja tworzenia miejsca do pracy, w którym każdy ambitny, zaangażowany i zarażony pasją do branży IT człowiek może rozpocząć swoją zawodową podróż. Staramy się też, żeby trwała z nami jak najdłużej. Wynika to z kilku powodów:
- Zdecydowana większość naszych projektów to rozwiązania dla sektora medycznego. Szczególnie dla rynku amerykańskiego, ale współpracujemy też ze startupami i firmami z Europy, także z Polski. Nasze projekty często są złożone i nietuzinkowe, np. stworzyliśmy aplikację do mobilnego przyrządu do przeprowadzania badania USG lub pomagającą osobom zmagającym się z różnego rodzaju traumami i innymi zaburzeniami psychicznymi. Dlatego szukamy ludzi, którzy poza samą technologiczną „zajawką”, chcą też mieć wpływ na otaczający świat i zmieniać go na lepsze, pracując w tego typu projektach IT.
- Nie szukamy ludzi „na chwilę”, tylko „na lata”. Budując nasz zespół, myślimy o nim w długiej perspektywie czasowej.
- Stażyści to programiści. Dołączając do naszej drużyny, kandydaci na staż nie pracowali w projektach „do szuflady” lub takich, które miały być tylko realizowane tylko na potrzeby programu. Już następnego dnia, od momentu startu, dołączali do realnych (komercyjnych) wdrożeń. Mieli styczność z prawdziwymi klientami i zadaniami.
Wszystko po to, żeby jak najszybciej dać stażystom realne poczucie wpływu na ich karierę zawodową i rozwój umiejętności.
Dla nas, jako organizacji, cały proces jest istotny z perspektywy przyszłości. W związku z rozwojem medycyny na świecie i postępującą informatyzacją życia, istnieje bardzo duża potrzeba rekrutowania deweloperów. Wyzwaniem w tym procesie jest m.in. to, żeby jak najszybciej umożliwić stażystom wykonywanie faktycznej pracy w projektach IT i zoptymalizować proces aklimatyzacji nowych osób w firmie.
Witaj Świecie!
Żeby zrealizować strategiczny cel staży przygotowaliśmy kurs HELLO WORLD, którego celem było:
- Przygotowanie stażystów do pracy w zespołach projektowych.
- Pomoc w zrozumieniu, jak funkcjonuje firma IT – zarówno pod kątem projektów, jak i biznesowym.
- Wzmocnienie umiejętności interpersonalnych (komunikacja, praca w zespole i zrozumienie swoich mocnych stron).
Zagadnienia kursu były bardzo zróżnicowane. Staraliśmy się dostarczyć możliwie przekrojowe spektrum tematów, których rozwój pomaga w pracy w branży IT. Podejmowaliśmy zagadnienia dotyczące:
- Wystąpień publicznych – bardzo istotne z punktu widzenia przedstawiania wyników pracy zespołu, np. przed klientem.
- Code Review – i inne dobre zasady projektowania, będące podstawą pracy każdego programisty.
- Product Discovery – zagadnienie z pogranicza myślenia opartego na potrzebach klienta, a problemach, które chce rozwiązać. Pokazujące, jak ważne jest zrozumienie najpierw użytkownika produktu, przed realizowaniem jakichkolwiek prac deweloperskich, czy designerskich.
- Non-violent Communication – jak porozumiewać się z innymi, żeby zadbać o dobre samopoczucie obu stron. Wszystko po to, żeby rzadziej posługiwać się językiem „szakala”, a częściej mową „żyrafy”.
- Gallup Strengths – każdy stażysta mógł zdefiniować swoje mocne strony za pomocą badania psychometrycznego Instytutu Gallupa. Dzięki temu ludzie dowiadują się, jakie są ich „supermoce” i mogą pracować ze sobą efektywniej.
Partnerzy rozwojowi
Staż to często też pierwsza w życiu praca. Zjawisku temu może towarzyszyć stres i osamotnienie, bo przecież „nikogo nie znam” i „nic nie wiem o tym miejscu.” Postanowiliśmy wyjść naprzeciw tym obawom i w ramach programu stażowego, każdy z uczestników otrzymał wsparcie w postaci partnerów rozwojowych.
W ich rolę wcielili się członkowie naszych zespołów projektowych. Ponieważ część z nich też było kiedyś stażystami, to najlepiej wiedzieli, z czym mierzą się ich młodsi koledzy i koleżanki.
Do zadań partnera rozwojowego należało:
- Wspieranie stażysty na każdym etapie jego rozwoju w trakcie programu.
- Niesienie pomocy w rozwijaniu umiejętności programistycznych oraz interpersonalnych stażysty.
Przez cały okres trwania stażu, partnerzy rozwojowi dbali, żeby stażyści nie czuli się osamotnieni ze swoimi problemami i wyzwaniami w projektach. Jednocześnie starali się, aby ich podopieczni mieli możliwość jak najlepszego dopasowania się do firmowej rzeczywistości, nierzadko wcielając się w rolę przewodników czy mentorów.
Najważniejsze było jednak zachowanie partnerskiej, wręcz przyjacielskiej relacji. To pomagało zarówno stażystom, jak i partnerom rozwojowym, we współpracy i uczeniu się od siebie nawzajem.
Jesteśmy najlepszym miejscem do wystartowania Twojej kariery w IT!
Traktowaliśmy ten program jak normalną pracę. Może obszar odpowiedzialności był odrobinę mniejszy, ale to naturalne w przypadku osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z IT. Dlatego chcieliśmy się tak dobrze przygotować do wdrożenia ludzi w ten proces, żeby mogli swobodnie komunikować się (w języku angielskim) z klientami i realizować zadania w projekcie.
Programy stażowe organizowane są przez HTD Health od początku istnienia firmy i z każdym rokiem staramy się realizować je lepiej. W edycji 2021 położyliśmy mocny nacisk na kompetencje programistyczne, m.in:
- JavaScript;
- Flutter;
- Ruby on Rails;
W przypadku kolejnych edycji będziemy otwierać się na inne obszary IT, takie jak UI/UX, AGILE, marketing czy HR. Staramy się też dbać o to, żeby mieć cały czas kontakt z osobami zainteresowanymi udziałem w programie stażowym, np. poprzez dedykowaną grupę na Facebooku – Staże w HTD Health.
Tekst: Maciek Pawłowski, Internal Communication Specialist w HTD Health
Źródło: Materiały firmy HTD Health