Skanska sprzedała budynek Nowa Fabryczna funduszowi inwestycyjnemu Niam. Szwedzki inwestor już po raz trzeci wybrał projekty Skanska w Polsce. Nowa Fabryczna, oficjalnie otwarta w październiku ubiegłego roku, przyciągnęła prestiżowych globalnych graczy takich, jak polski oddział Cybercom, centrum finansowe Whirpool, McCormick EMEA Shared Services Center czy centrum usług Fujitsu.
Nowa Fabryczna to pierwsza inwestycja oddana do użytku w Nowym Centrum Łodzi (NCŁ) i jednocześnie jeden z dwóch projektów realizowanych przez spółkę biurową Skanska w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Łódź Fabryczna. Biurowiec dostarcza 21 500 mkw. nowoczesnej powierzchni, gdzie docelowo może pracować nawet 2,5 tys. osób.
– Nowa Fabryczna bardzo szybko zyskała uznanie dużych, międzynarodowych firm, które – podobnie jak my – dostrzegły wielki potencjał Łodzi i nowego centrum tego miasta. Za nami poszli kolejni deweloperzy i dziś NCŁ, po wybudowaniu dworca Łódź Fabryczna, nadal jest jednym z największych placów budowy w miastach regionalnych. Za chwilę to miejsce będzie tętnić życiem – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający spółki biurowej Skanska. – Cieszymy się, że biurowiec trafia w ręce naszego wieloletniego partnera i jednocześnie bardzo doświadczonego funduszu. To rynkowe potwierdzenie wysokiej jakości naszych projektów, ale też wyraźny sygnał, że Łódź jest w wyjątkowo dobrej kondycji. Warto tu inwestować – dodaje Arkadiusz Rudzki.
Nowa Fabryczna jest siódmym z kolei budynkiem Skanska (zrealizowanym w ramach trzech projektów biurowych), który trafia do portfela Niam. Tym samym Łódź jest trzecim miastem regionalnym, które znalazło się na celowniku inwestora. Wcześniej fundusz zakupił od Skanska portfolio budynków na południu Polski: Axis i budynek Kapelanka 42 w Krakowie i dwa budynki Silesia Business Park w Katowicach, a pod koniec 2017 roku dwa budynki kompleksu High5ive w Krakowie.
– Cieszymy się z nabycia kolejnego biurowca tak wysokiej jakości, zlokalizowanego w atrakcyjnym i rozwijającym się Nowym Centrum Łodzi. Jesteśmy pewni, że ten budynek uzupełni portfolio naszego funduszu i zapewni odpowiedni zwrot z inwestycji – mówi Fredrik Jonsson, dyrektor zarządzający w Niam.
Pracownicy Nowej Fabrycznej mają do dyspozycji przestronne, zielone patio z kaskadą schodów, gdzie latem może odbywać się np. kino letnie. Nowoczesna przestrzeń biurowa uzupełniona jest o balkony i zielone tarasy dostępne na najwyższych piętrach, a także rozbudowaną infrastrukturę dla rowerzystów – parking rowerowy, szatnie i prysznice. Poza certyfikatem LEED na poziomie złotym budynek będzie certyfikowany również jako „Obiekt bez barier”. To potwierdzenie, że biurowiec jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, młodych rodziców czy seniorów.
W czerwcu 2017 roku Skanska rozpoczęła realizację swojego drugiego projektu biurowego na terenie NCŁ – Bramy Miasta. Pierwszym łódzkim projektem Skanska był Green Horizon.
***
Nowa Fabryczna – kluczowe fakty i liczby:
- Powierzchnia najmu budynku wynosi 21 500 mkw.
- Budynek składa się z siedmiu kondygnacji naziemnych oraz dwóch podziemnych, z 210 miejscami parkingowymi dla najemców.
- Biurowiec uzyskał certyfikację w systemie LEED na poziomie Gold.
- Projekt architektoniczny kompleksu powstał w pracowni medusa group.
- Generalnym wykonawcą budynku była Skanska S.A.
- Oddanie do użytku 3Q 2017 r.
Źródło: Materiał prasowy Skanska