Wygląda jak śliniak dla wielkoluda. Ma prawie trzy metry, jest kolorowy, ale to nie reklama odżywek czy akcesoriów dla maluchów. To reklama… śliny, a raczej tego, w jaki sposób można jej użyć do zwalczania nowotworów, chorób cywilizacyjnych. Na briefing, z udziałem Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej i Pana Rektora UŁ prof. Antoniego Różalskiego, zapraszamy 28 sierpnia (środa), o godzinie 11:00, na Piotrkowskiej przy Pasażu Schillera.
Gigantyczny śliniak postawi w Pasażu Schillera w Łodzi Pracowania Biobank, działająca przy Uniwersytecie Łódzkim. W ten sposób chce zainteresować łodzian biobankowaniem, czyli gromadzeniem i badaniem materiału biologicznego, zachęcić do oddawania próbek śliny, wyjaśnić, dlaczego pomaga to w poznaniu genetycznych przyczyn chorób cywilizacyjnych, w tym chorób rzadkich.
Akcję pod hasłem Śliniak Łódzki otworzy konferencja prasowa, w której udział wezmą:prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska, rektor UŁ prof. Antoni Różalski oraz pracownicy Pracowni Biobank. Ci ostatni opowiedzą, do czego nauce przydaje się ślina, czym zajmują się biobanki, dlaczego są tak ważne dla nas wszystkich, a także o tym, jak kontrolować swoje geny, czyli jak to możliwe, że na przykład jedzenie, chodzenie, siedzenie, palenie może włączać i wyłączać nasze geny, zmieniać nasz niezmienny kod DNA.
28 sierpnia 2019 (środa), godz. 11.00, Pasaż Schillera. ZAPRASZAMY!
Pracownia Biobank w Łodzi działa przy Katedrze Biofizyki Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego. Jest jedną z niewielu placówek w Polsce, które gromadzą i badają próbki materiału biologicznego w postaci śliny, krwi, DNA. Wyniki prac, prowadzonych w biobankach pomagają w poznaniu genetycznych przyczyn chorób cywilizacyjnych, chorób rzadkich i nowotworowych dotykających społeczeństwo w XXI wieku.