Analitycy danych, analitycy biznesowi i studenci mogą wykorzystać najnowsze technologie AI do rozwiązywania globalnych wyzwań.
Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej kluczowym narzędziem w biznesie i technologii. Jednak wiele osób i organizacji wciąż ma trudności z jej efektywnym wykorzystaniem do generowania wartości. Piąta edycja SAS Hackathon oferuje wyjątkową okazję do rozwoju kompetencji w zakresie AI dla osób o różnorodnych rolach zawodowych i poziomach doświadczenia – od analityków danych i programistów po analityków biznesowych i studentów.
Globalny SAS Hackathon to trwające miesiąc, w pełni cyfrowe wydarzenie, podczas którego 2-4 osobowe zespoły współpracują i rywalizują w rozwiązywaniu wyzwań biznesowych i społecznych, wykorzystując najnowsze technologie AI. Rejestracja jest możliwa do 31 sierpnia, natomiast etap opracowania projektu potrwa od 15 września do 10 października 2025 roku. Wszystkie zgłoszenia zostaną ocenione przez grono ekspertów w dziedzinie AI i analityki, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach i branżach zostaną ogłoszeni jesienią.
Najnowsze technologie AI
Wśród technologii, do których zespoły będą miały dostęp, znajdują się:
- SAS Viya, platforma danych i AI firmy SAS, natywna i zintegrowana z chmurą.
- SAS Viya Workbench, nowe środowisko programistyczne oparte na chmurze do tworzenia modeli AI.
- SAS Data Maker, bezpieczny generator danych syntetycznych.
Ścieżki branżowe
Uczestnicy hackathonu mogą wybrać jedną z dostępnych ścieżek z zadaniami realizowanymi pod kątem specyfiki
poszczególnych branż, takich jak:
- Bankowość
- Energetyka i telekomunikacja
- Opieka zdrowotna i nauki przyrodnicze
- Ubezpieczenia
- Sektor publiczny
- Handel detaliczny, dobra konsumpcyjne i produkcja
- IoT (Internet Rzeczy) – ścieżka międzybranżowa
Przez dziesięciolecia SAS wspierał studentów, którzy chcieli doskonalić swoje umiejętności analityczne. SAS Hackathon zawsze był dla nich świetną okazją do zdobycia cenionego na rynku pracy doświadczenia w dziedzinie danych i AI.
Przez ostatnie pięć lat studenci mogli dołączać do zespołów SAS Hackathon, współpracując przy projektach realizowanych w ramach ścieżek branżowych. Ta opcja w tym roku nadal jest możliwa, ale dodatkowo dla tej grupy została przygotowana indywidualna ścieżka studencka. Jej uczestnicy wykorzystają Cortex – analityczną grę symulacyjną opracowaną przez SAS we współpracy z HEC Montréal, szkołą biznesu w Kanadzie. Pomoże ona zmierzyć się z wyzwaniem związanym ze zbieraniem funduszy. Studenci użyją oprogramowania SAS i modelowania predykcyjnego, żeby zidentyfikować, do których potencjalnych darczyńców zadzwonić, aby zmaksymalizować zyski przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów. SAS zapewni zestaw danych i dostęp do oprogramowania, podczas gdy studenci będą budować modele, przesyłać swoje zoptymalizowane listy połączeń i rywalizować na tablicy wyników.
„Biorąc udział w SAS Hackathon, uczestnicy zdobywają cenne doświadczenie praktyczne, nawiązują kontakty z praktykami AI na całym świecie oraz pracują nad dużymi i znaczącymi wyzwaniami dla swojej firmy, uniwersytetu i społeczności” – powiedział Peter Lundqvist, globalny producent SAS Hackathon. „To doświadczenie w dziedzinie danych i AI może wzbogacić ich portfolio i pomóc im w rozwoju kariery”.
Podejmując się wielkich wyzwań
Zespoły SAS Hackathon mogą tworzyć aplikacje analityczne, które rozwiązują rzeczywiste problemy i poprawiają jakość życia. Zwycięzca SAS Hackathon 2024, Team Butterflies, składający się z partnerów SAS – Butterfly Data, opracował rozwiązanie oparte na AI, pomagające wykrywać dezinformację. Dzięki narzędziu Butterfly organizacje mogą weryfikować źródła danych, identyfikować nierzetelne informacje i zapewniać wykorzystanie wiarygodnych i etycznych informacji do podejmowania decyzji. W 2024 roku turniej SAS odnotował rekordową liczbę 1731 zarejestrowanych uczestników z ponad 70 krajów. Finalnie w miesięcznym hackathonie wzięło udział 145 zatwierdzonych zespołów, które korzystały ze wsparcia 110 mentorów SAS.
Organizatorem turnieju jest firma SAS, lider w dziedzinie danych i AI, a partnerami są firmy Microsoft i Intel. Więcej informacji i formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie: https://www.sas.com/sas/events/hackathon.html
O SAS
SAS jest globalnym liderem w dziedzinie danych i sztucznej inteligencji. Dzięki oprogramowaniu SAS i rozwiązaniom branżowym organizacje przekształcają dane w wiarygodne decyzje. SAS oferuje THE POWER TO
KNOW®.
Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami od SAS na firmowej stronie WWW: www.sas.com/news oraz profilach na LinkedInoraz X.
