Roślinne polimery powstają na Politechnice Łódzkiej

Zespół badawczy z Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem dr hab. inż. Anny Masek, profesor na Wydziale Chemicznym PŁ, opatentował całkowicie zielone polimery, które składają się wyłącznie z produktów pochodzenia roślinnego.

Jak wyjaśnia dr hab.inż Anna Masek prowadząca badania w Instytutucie Technologii Polimerów i Barwników PŁ:

Zielone polimery to alternatywa dla polimerów oksydegradowalnych używanych np. do wytwarzania ekotoreb foliowych. Taki materiał utlenia się i rozpada, ale na mikro lub nanofragmenty, a z dodatków polimerowych mogą przenikać do środowiska jony metali. Natomiast zielone polimery rozkładają się na proekologiczne produkty, które nie zaszkodzą, a nawet i użyźnią glebę. Dla mnie ważne jest, aby nie szkodzić przyszłym pokoleniom, aby żyły nie na planecie śmieci, ale na planecie zielonej, takiej, jaką my zastaliśmy.

Badaczka z PŁ twierdzi, że zielone polimery mogą z powodzeniem zastąpić polipropylen i polietylen, ponieważ cechuje je sztywność, transparentność i termoplastyczność.

Coraz więcej firm zgłasza do uczelni zapotrzebowanie na produkty spełniające określone dla zdrowia parametry.  Dzięki takim innowacyjnym badaniom powstają roślinne słomki do napojów, opakowania do żywności, krzesła, zabawki, które nie zaśmiecą środowiska.

Więcej o projekcie w biuletynie informacyjnym PŁ – Życie Uczelni.

Źródło: Politechnika Łódzka