13 nowych kierunków (i dwa przedstawiane jako zupełnie odmienione) proponują w rekrutacji na bezpłatne studia łódzkie uczelnie publiczne.
Znamy pełną listę nowych kierunków, jakie największe łódzkie uczelnie oferują kandydatom w rozpoczynającej się właśnie rekrutacji na rok akademicki 2016/2017. Elektroniczne zapisy trwają już na Uniwersytecie Łódzkim oraz Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, Politechnika Łódzka rozpocznie je 3 czerwca.
Politechnika Łódzka i studia wyjazdowe
PŁ jest uczelnią, która w maju poinformowała, że „dokłada” do swojej oferty dwa nowe kierunki: inżynierię zarządzania oraz management. Trzecia nowość (ogłoszona jeszcze w grudniu minionego roku) to biogospodarka, ponadto politechnika „odświeżyła” program papiernictwa i poligrafii, aby absolwenci byli lepiej przygotowani do pracy w firmach tej branży. Wszystkie nowości PŁ to studia pierwszego stopnia – dla posiadaczy matury.
Inżyniera zarządzania (na Wydziale Organizacji i Zarządzania PŁ) ma się wyróżniać spośród dotychczasowych kierunków o podobnych nazwach (zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji…) trzema specjalnościami oferowanymi w ramach tych studiów: można się skupić na małych przedsiębiorstwach, zarządzaniu korporacyjnym lub w sektorze publicznym.
Wydział Organizacji i Zarządzania proponuje też management, prowadzony całkowicie po angielsku.
– Jeden semestr studiów to tzw. semestr mobilny, w którym program realizowany jest w uczelni zagranicznej. Kierunek przygotowuje absolwentów do pracy w wielokulturowym środowisku biznesowym – informuje Ewa Chojnacka, rzecznik uczelni.
Biogospodarka (Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności) to także propozycja dla osób lubiących wyjazdy. Studenci zdobędą wiedzę na trzech uczelniach: Politechnice Łódzkiej, Politechnice Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, co jest efektem podpisanej przez te szkoły umowy. Każdy kandydat przyjęty na biogospodarkę w Łodzi spędzi więc po semestrze w warszawskich uczelniach.
Wysyp nowości na Uniwersytecie Łódzkim
UŁ pochwalił się nowościami w kwietniu. Wśród kierunków pierwszego stopnia na Wydziale Filologicznym UŁ znajdziemy: dziennikarstwo międzynarodowe, filmoznawstwo, nowe media i kulturę cyfrową oraz niemcoznawstwo (ponadto WF UŁ odświeżył w 75 proc. program kulturoznawstwa). Część z nowych kierunków wyrosła z dotychczasowych specjalności – np. filmoznawstwo.
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny oferuje maturzystom ekonomię miasta zrównoważonego oraz finanse międzynarodowe. Z kolei analityka społeczna to studia drugiego stopnia (czyli dla posiadaczy licencjatów). Wydział Filozoficzno-Historyczny dokłada wojskoznawstwo (na stopniu pierwszym i drugim), a Wydział Prawa – prawo ochrony danych osobowych (stopień drugi).
Uniwersytet Medyczny poinformował, że nie planuje nowości w swojej stabilnej i popularnej ofercie.
Uczelnie artystyczne
Uczelnie artystyczne w Łodzi z nowościami nie szarżują. Wczoraj przekazały nam informacje o utworzeniu nieistniejącej dotąd specjalizacji na jednym z kierunków oraz o nowych studiach w ramach oferty płatnej. Nowością w ofercie edukacyjnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi jest specjalność fortepian kameralny na studiach drugiego stopnia. Jest to specjalność w ramach kierunku Instrumentalistyka na Wydziale Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych – informuje – Magdalena Szymańska z Akademii Muzycznej. Nowym kierunkiem studiów jest malarstwo na studiach niestacjonarnych I stopnia oraz niestacjonarnych II stopnia na Wydziale Grafiki i Malarstwa – informuje Jarosław Skotnicki z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Rekrutacje na AM oraz ASP już się zaczęły. Szkoła Filmowa w Łodzi zakończyła przyjmowanie teczek kandydatów na swój najpopularniejszy kierunek – aktorstwo. Egzaminy w czerwcu.
Źródło: Dziennik Łódzki