Student Politechniki Łódzkiej za pieniądze ONZ zbuduje dom-laboratorium ze słomy i gliny. Region łódzki ma stać się centrum ekologicznego budownictwa.
Paweł Sroczyński, student Politechniki Łódzkiej, jest wizjonerem. Założył organizację „Grupa Cohabitat”, która tworzy technologie dla budowy nowej generacji osiedli ze słomy i gliny. Pierwszy raz napisaliśmy o nim dwa lata temu rozpoczynając akcję „Dyplom na temat”. Wybraliśmy jego historię, jako najlepszy przykład nauki mającej wpływ na codzienne życie.
Początki pasji studenta to gromadzenie informacji. Jego zainteresowania są bardzo niszowe i trudno na Politechnice było znaleźć eksperta w tej dziedzinie. Paweł jeździł po świecie podglądając, jak wyglądają i jak buduje się ekologiczne osiedla. Chciał dzielić się wiedzą. Założył koło naukowe Cohabitat Labs oraz internetową platformę cohabitat.net.
W 2010 roku pomysłami zainteresował się Urząd Marszałkowski. Ówczesna wicemarszałek, Elżbieta Hibner mówiła o jego pomyśle zgłoszonym do konkursu „Młodzi w Łodzi” że, to jeden z najbardziej rokujących projektów i warto go realizować. Po tym, jak Paweł opowiedział o swoich planach, urząd sprawdził, ile w regionie łódzkim jest gliny i słomy. Z opracowania wynikało, że bardzo dużo.
– Okazało się, że jesteśmy wręcz zagłębiem słomiano-glinianym – wspomina Paweł.
Urząd wprowadził „budownictwo naturalne” do priorytetów rozwoju województwa łódzkiego. Dzięki temu starający się o środki unijne mogą dostać dodatkowe punkty.
Ostatnio pomysłem zachwyciła się międzynarodowa organizacja United Nations Development Programme. Jest to agenda ONZ powołana do tworzenia globalnej sieci na rzecz rozwoju. Organizacja zainteresowała się pomysłami Sroczyńskiego, ponieważ wszystkie opracowywane przez Grupę Cohabitat technologie to tzw. open-soure. Oznacza to, że cała dokumentacja zostanie podana do publicznej wiadomości i każdy będzie mógł z niej za darmo korzystać. Rozwiązania te idealnie nadają się do rozwijania ekoturystyki.
UNDP dało 50 tys. zł na stworzenie prototypu nanoHabitat. Będzie to budynek-laboratorium zbudowany w całości z naturalnych materiałów. Głównie ze słomy i gliny. Zostanie w nim zainstalowana aparatura badawcza. Młodzi naukowcy będą sprawdzali, jak użycie lokalnych surowców wpływa na mikroklimat w pomieszczeniach i zjawiska fizyczne zachodzące wewnątrz przegród budowlanych. Z dostępnych do tej pory informacji wynika, że właściwości termiczne ścian ze słomy są niezwykle dobre. Dobrze zbudowany budynek ocieplony słomą wymaga znacznie mniej energii do ogrzewania.
Eksperyment planowany jest jako długoterminowy. Po zakończeniu prac wykonawczych i zainstalowaniu czujników, dostęp do danych będzie również otwarty dla badaczy z całego świata. W czasie rzeczywistym będzie można śledzić je przez Internet. NanoHabitat jest pierwszym z pięciu domów jakie powstaną na tym terenie i utworzą pierwsze w Polsce ekologiczne, gliniane osiedle.
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź