Rusza 18. edycja kampanii „Dziewczyny na politechniki!” oraz 16. edycja „Dziewczyny do ścisłych!” – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Również w tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy.
Raport dostarcza najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.
Z tegorocznego raportu wynika, że udział kobiet pozostaje stały – zarówno wśród studentów technicznych uczelni publicznych, jak i niepublicznych – w 2024 roku (roku akademickim 2023/2024) wyniósł odpowiednio 33,3% i 35,6%, a ogólny poziom feminizacji obu typów uczelni technicznych łącznie wyniósł 33,5%. Dane pokazują, że mimo postępów w zwiększaniu udziału kobiet w naukach technicznych, wciąż istnieje wyraźna dominacja liczebna mężczyzn na większości kierunków.
Rośnie liczba kobiet na kierunkach związanych z nowymi technologiami (o 15,1% w latach 2020–2024) oraz na kierunkach informatycznych (o 35,3% w tym samym okresie). Udział kobiet wśród ogółu studiujących rośnie jednak bardzo powoli, ponieważ równocześnie wzrasta liczba mężczyzn wybierających te kierunki. W rezultacie, mimo wzrostu liczbowego, udział procentowy kobiet w nowych technologiach wzrósł jedynie o 0,8 punktu procentowego, a w informatyce o 1,7 punktu procentowego. Na kierunkach IT proporcja kobiet to 17,3%.
Równowaga płci (40–60% kobiet) występuje na takich kierunkach technicznych jak: makrokierunek: nanotechnologia (59,2% kobiet), bioinformatyka (58,1%), analityka biznesowa (55,3%), informatyka społeczna (52%), biocybernetyka i inżynieria biomedyczna (50,2%), matematyka stosowana (47,3%) czy matematyka i analiza danych (42,4%). Ta równowaga może pozytywnie wpłynąć na branżę technologiczną, wprowadzając zróżnicowanie perspektyw, które sprzyja innowacyjności i efektywności pracy zespołowej.
Raport “Kobiety na politechnikach 2025” jest dostępny bezpłatnie na platformie RAD-on oraz na stronie: https://www.dziewczynynapolitechniki.pl/raport
