W tym roku, już po raz 44. na Politechnice Łódzkiej odbędzie się największy w Polce studencki festiwal piosenki YAPA. To najstarszy łódzki festiwal i jedno z najstarszych takich wydarzeń w Polsce.
Na muzyczną podróż po górskich szlakach YAPA zabierze blisko 2 tysiące podróżnych z całej Polski. Fani piosenki, poezji śpiewanej, folku i podróży, od 8 do10 marca, będą gościć w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej.
Festiwal to 3 dni koncertów, spotkań i wspólnego śpiewania. Wszyscy, którzy przybędą do Łodzi będą mogli skorzystać z bezpłatnego noclegu. Dla tych, którzy nie będą mogli osobiście przybyć do Zatoki przewidziana jest transmisja internetowa (na YouTubowym kanale YAPY) oraz radiowa (za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej). W organizację wydarzenia zaangażowanych jest ponad 100 wolontariuszy.
Tegoroczna YAPA zapowiada się wyjątkowo. Przed nami cztery koncerty: dwa konkursowe, koncert nocny oraz koncert laureatów. Miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku na pewno się nie zawiodą. W piątek (8.03), na scenie zobaczymy m.in.: Grupę na Swoim, która w zeszłym roku skradła serca yapowiczów i zdobyła nagrodę publiczności.
Sobotni, nocny koncert (9.03) uświetni jubileusz 20-lecia jednej z najważniejszych formacji poetyckich w Polsce – Lubelskiej Federacji Bardów. Federacja jest doskonale znana łódzkiej publiczności, która zawsze chętnie wspomaga wykonawców swoim śpiewem.
Głównymi organizatorami YAPY są: Politechnika Łódzka i organizacje studenckie działające na uczelni – Studencki KlubTurystyczny PŁazik, Studenckie Radio „Żak” PŁ i Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich.
Pierwsza edycja YAPY odbyła się 1974 roku. Przez kilkadziesiąt lat YAPA przeszła znaczną metamorfozę. W ostatnich latach, podczas festiwalu, w Łodzi gromadzi się około 2 tysiące uczestników. Pięciokrotnie więcej osób łączy się z YAPĄ za pośrednictwem internetu.
Program wydarzenia.
Źródło: www.p.lodz.pl