Po raz pierwszy Łódź jest gospodarzem Spotkań Sieci Szkół Architektonicznych Francuskich oraz z Europy Centralnej i Wschodniej.
Studenci z 13 uczelni wezmą udział m.in. w 24-godzinnym międzynarodowym konkursie warsztatowym oraz finale międzynarodowego konkursu na prace wykonywane w uczelniach macierzystych, a pracownicy naukowi spotkają się na konferencji, która skupi teoretyków i praktyków z uczelni należących do Sieci REA oraz specjalistów z Łodzi, którzy będą się dzielić doświadczeniami rewitalizacji miast. Dla wszystkich organizatorzy przewidzieli także zwiedzanie atrakcji architektonicznych Łodzi i regionu.
Spotkania REA Lodz 2014 rozpoczynają się dzisiaj 5 maja a zakończą w piątek 9 maja 2014 r. Ich organizatorem jest Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.
W spotkaniach uczestniczy prawie 50 gości z uczelni architektonicznych z całej Europy (Baku, Bordeaux, Bratysławy, Budapesztu, Erewania, Grenoble, Krakowa, Lille, Łodzi, Rouen, Sofii, Tuluzy i Wrocławia). Ze strony Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz IFE zaangażowani są również studenci „frankofoni”, w tym skupieni w Kole Naukowym „IX Piętro”.
Tegorocznym hasłem spotkań jest „Ville sur ville – le développement durable” czyli (w wolnym przekładzie) „Miasto w mieście – rozwój zrównoważony”. Jak podkreślają organizatorzy temat dotyczy odnowy miast uwzględniającej m.in.: przywracanie do użytkowania przestrzeni publicznych, obszarów zniszczonych i zdegradowanych, poprawy jakości życia, ochrony dziedzictwa kulturowego, spójności przestrzennej, integralności środowiska naturalnego itp.
W czasie 24-godzinnych warsztatów, opracowanych we współpracy z Biurem Architekta Miasta oraz Zarządem Nowego Centrum Łodzi, mają zostać zaprojektowane i ocenione propozycje tymczasowego zagospodarowania przestrzeni publicznych terenów wokół Dworca Łódź Fabryczna. Międzynarodowy Studencki Konkurs Architektoniczno-Urbanistyczny, przygotowany z udziałem Architekta Miasta Łodzi odnosi się do obszarów „ponad” nowo budowanym Węzłem Multimodalnym Łódź Fabryczna.
– Wynikiem obu konkursów będą prace charakteryzujące się świeżością spojrzeń „z zewnątrz” na problemy dalszego rozwoju przestrzeni których dotykają, stanowiąc efekt swoistej „burzy mózgów” podjętej przez członków Sieci REA – mówi dr inż. arch. Włodzimierz Witkowski z Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ i przypomina, że studenci architektury Politechniki Łódzkiej zdobywali już laury w konkursie głównym i konkursie warsztatowym, m.in. w Lille, Rouen, Budapeszcie i Grenoble
Harmonogram wybranych wydarzeń
- 6 maja (wtorek) w godz. 9.00-14.00 – Międzynarodowa Konferencja Naukowa «Ville sur ville» «Miasto w mieście» (IFE – Campus A Politechniki Łódzkiej, budynek A16, ul. Żwirki 36); przed konferencją – Prezentacja Patrona REA 18 – pana Gergő Andó z Graphisoft Center w Budapeszcie
- 7 maja (środa) po zwiedzaniu EC-1 i prezentacji terenów Nowego Centrum Łodzi (9.30-12.30) o godz. 14.00 rozpoczną się Międzynarodowe 24-godzinne Studenckie Warsztaty Architektoniczno-Urbanistyczne (sala rysunku odręcznego na VIII piętrze Instytutu Architektury i Urbanistyki (Campus B Politechniki Łódzkiej, budynek B6 ; al. Politechniki 6),
- 8 maja (czwartek) w godz. 14.00-15.30 odbędzie sięprezentacja projektów przez ekipy warsztatowe (Galeria B16; Campus B Politechniki Łódzkiej)
Źródło: Informacje Rzecznika Prasowego Politechniki Łódzkiej