Za kilka miesięcy otwarte zostanie nowoczesne centrum badawcze. Opracowywać będzie preparaty stosowane w leczeniu nowotworów.
Inwestycję zapowiedziała spółka Mabion. To firma biotechnologiczna, która ma siedzibę w Kutnie. Prowadzi też niewielkie laboratorium w Łodzi, przy Polskiej Akademii Nauk. Spółka jednak rozwija się i planuje otworzyć duże, nowoczesne centrum. Wynajęła właśnie pomieszczenia w kompleksie Textorial Park przy ul. Fabrycznej, włączonym do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będzie tu badać i produkować preparaty stosowane w leczeniu nowotworów chłoniaka i raka piersi. – To tzw. leki celowane. Niszczą tylko chore komórki, nie zwalczając zdrowych tkanek – mówi dr inż. Sławomir Jaros ze spółki Mabion. – Dzięki temu nie powodują skutków ubocznych, które występują w tradycyjnej chemioterapii.
W Polsce są podobne leki, ale sprowadzane z USA i bardzo drogie. Roczna kuracja może kosztować nawet do 70 tysięcy dolarów. Łódzki preparat ma być dużo tańszy. Do aptek może trafić za ok. cztery lata.
Mabion rozpoczyna rekrutację pracowników. Planuje przyjąć minimum 25 osób. Będą to doświadczeni naukowcy, doktoranci. – Ale szanse mają też absolwenci łódzkich uczelni, po biotechnologii, biochemii, farmakologii czy farmacji – mówi Maciej Wieczorek, prezes spółki.
Centrum Mabion to nie pierwsza strefowa inwestycja związana z biotechnologią. Kilka tygodni temu ŁSSE i Uniwersytet Medyczny podpisały porozumienie o utworzeniu Parku Biotechnologicznego. Powstanie on w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym przy ul. Czechosłowackiej, gdzie do dyspozycji firm oddanych zostanie ponad 4 tys. mkw. Działać tu będą spółki z pogranicza biotechnologii i medycyny. – Zleciliśmy wykonanie profesjonalnych badań, które dadzą nam odpowiedź, jakie potrzeby i oczekiwania mają firmy z branży biotechnologii – mówi Marek Cieślak, prezes ŁSSE. – Chcemy te warunki spełniać i przyciągać firmy z Polski, ale też umożliwić rozwój naszym małym łódzkim firmom.
Czy nasz region może stać się polskim centrum biotechnologii? – Oby. Bo na pewno jest to właściwy kierunek, branża absolutnie najnowszych technologii – mówi prezes Wieczorek.
W dodatku „pączkująca”. – Będziemy współpracować z firmami, które na przykład będą dla nas prowadzić zwierzętarnie, będziemy zlecać badania biomedyczne. To wszystko nowoczesne technologie – mówi prezes Wieczorek.
Jego zdaniem, centra badawczo-rozwojowe powstają w skupiskach. Tak działo się w Oxford, Cambridge czy Dolinie Krzemowej. – I tylko w pobliżu uczelni, ale Łódź spełnia ten warunek – dodaje.
Mabion brał pod uwagę trzy miasta. Oprócz Łodzi, w finale był Wrocław i Kraków. – Wygrała Łódź i dobrze. Czy te pierwsze inwestycje „czynią już wiosnę”? Nie wiem. Ale widać zmiany, Łódź idzie w dobrym kierunku – zauważa Wieczorek.
Mabion powstał w 2007 roku. Spółkę stworzyły cztery polskie firmy farmaceutyczne: Polfarmex, IBSS Biomed, Celon Pharma i Genexo. To 12 firma, która w tym roku zdecydowała się na inwestycje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W sumie zadeklarowały utworzenie 820 miejsc pracy.
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź