Przez tydzień, od poniedziałku 20 października do piątku 24 października słowa Design Thinking będą najczęściej powtarzanym hasłem na Politechnice Łódzkiej.
Wszystko to za sprawą młodych polskich naukowców, którzy odbyli staż w ramach programu Top 500 Innovators Science – Management – Commercialization na amerykańskim Uniwersytecie Stanforda. Poznali wartość opracowanej tam metody kreatywnego rozwiązywania problemów i wrócili z przekonaniem, że wdrażanie design thinking jako sposobu generowania innowacyjnych rozwiązań w edukacji i biznesie może prowadzić do zwiększenia innowacyjności polskiego przemysłu oraz kreatywności społeczeństwa.
Politechnika Łódzka jest jednym z jedenastu miejsc w Polsce, w których odbędzie się Design Thinking Week 2014. W zamiarze organizatorów wydarzenie to łączy i promuje działania związane z wdrażaniem Design Thinking w środowisku akademickim, ale również w biznesie.
Wszystkie wydarzenia związane z Design Thinking Week 2014 odbędą się w Fabryce Inżynierów XXI wieku (ul. Stefanowskiego 1/15, budynek A18). To właśnie tam powstała specjalnie zaprojektowana i wyposażona (wzorując się na „d.school’u” na Stanford University) przestrzeń o nazwie DT4U.
– Jest to unikatowa w skali kraju pracownia kreatywnego rozwiązywania zagadnień problemowych z wykorzystaniem metodyki Design Thinking – mówi dr inż. Dorota Bociąga, liderka grupy tworzącej DT4U. – W DT4U już od tego roku akademickiego 2014/2015 studenci pierwszego roku Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym mają zajęcia z metodyki DT, na których będą realizowali projekty z jej wykorzystaniem. Politechnika Łódzka, z tego co wiem, jest pierwszą uczelnią w Polsce, która wdrożyła tę efektywną i pożądaną przez pracodawców metodykę jako obowiązkowy przedmiot kształcenia formalnie ujęty w programie studiów.
Co proponujemy w ramach Design Thinking Week?
We wtorek 21 października wprowadzenie dla niewtajemniczonych, czyli prelekcja Design Thinking jako kreatywny sposób tworzenia innowacji – DT4U (godz. 14:00 – 15:30, aula 109.
Zapraszamy również na Info-warsztaty Design Thinking, aby już nie tylko posłuchać, ale również doświadczyć etapów procesu DT. Warsztaty będą się odbywały we wtorek i w środę (21 – 22 października) w godzinach 16.00 – 19.30 (sala 103, I piętro. Uwaga – na warsztaty są zapisy (tutaj: https://dt4uwarsztaty23.evenea.pl/ ), a liczba miejsc ograniczona!
Przez cały tydzień w holu budynku Fabryki Inżynierów będzie można oglądać wystawę – Od pomysłu do prototypu – Design Thinking Exhibition. Odwiedzający wystawę będą mogli poznać historię DT, oraz zobaczyć, gdzie na świecie wykorzystywana jest ta metodologia i jakie osiągnięto dzięki niej sukcesy w przedsiębiorstwach i przemyśle. Ponadto, nauczyć się będzie można nieco więcej o etapach metodologii Design Thinking w kontekście kreatywnego rozwiązywania problemów. Na koniec odwiedzający wystawę dowiedzą się o początkach DT na Politechnice Łódzkiej oraz o tym jak powstawała pracownia DT4U i jakie inicjatywy zostały już podjęte przez zespół tworzący pierwszą w Łodzi przestrzeń na potrzeby efektywnej pracy z wykorzystaniem metodologii Design Thinking.
Organizatorzy zachęcają do udziału w proponowanych zajęciach mówiąc: Design Thinking to nauczanie przez doświadczanie (Learning by doing!). Jeśli chcesz z doświadczyć, czym jest Design Thinking, pobudzić swoją kreatywność, stworzyć coś ciekawego/wartościowego/nieszablonowego razem z innymi osobami ciekawymi świata i nowości, sprawdzić, czy i jak może zadziałać Twoje rozwiązanie – przyjdź i doświadcz tego w trakcie naszego warsztatu! Po prostu zrób to!
Źródło: Informacje Rzecznika Prasowego Politechniki Łódzkiej