
Rozstrzygnięto ostatnie w tym roku konkursy Narodowego Centrum Nauki: OPUS 25 i PRELUDIUM 22. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej otrzymali finansowanie dla czterech innowacyjnych projektów.
Prof. Piotr Ulańskiz Wydziału Chemicznego PŁ otrzymał ponad 2,4 mln zł dofinansowania na realizację projektu: Nowe biopolimerowe nanonośniki radioizotopów do teranostyki czerniaka, otrzymywane za pomocą techniki radiacyjnej.
Projekt ma charakter interdyscyplinarny. Badania będą prowadzone we współpracy z zespołami: prof. Agnieszki Piastowskiej-Ciesielskiej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz dr inż. Urszuli Karczmarczyk z Narodowego Centrum Badań Jądrowych – Ośrodka Radioizotopów POLATOM.
Projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na nowe nanomateriały, które będą w stanie pomóc w diagnozowaniu nowotworów czy też dostarczać leki, inne związki biologicznie czynne lub radioizotopy dokładnie w chore miejsca, zmniejszając szkodliwe skutki uboczne. – Nadal pojawiają się nowe wyzwania na drodze nanoleków między laboratorium a łóżkiem pacjenta, dlatego w naszym projekcie chcemy podjąć się próby ich rozwiązania – napisał prof. Ulański w opisie projektu.
Prof. Ulański chce w ramach projektu stworzyć uniwersalną nanoplatformę do dostarczania leków i radioizotopów, którą można będzie relatywnie łatwo dostosowywać do konkretnej potrzeby, tzn. do danej choroby lub sposobu jej leczenia czy diagnozowania.
– Nasza platforma będzie oparta na funkcjonalnych nanożelach biopolimerowych wytwarzanych w przyjaznym dla środowiska procesie, co odpowiada na kolejne wyzwanie, przed którym stoimy – synteza doskonałego nanomateriału musi być prosta i czysta. W naszym projekcie osiągniemy to dzięki wykorzystaniu promieniowania jonizującego – wyjaśnia prof. Ulański, który pracuje w Międzyresortowym Instytucie Techniki Radiacyjnej PŁ.
Innowacyjność badań w projekcie polega również na realizacji założenia, że najkorzystniej byłoby, gdyby po zakończeniu leczenia nanonośnik mógł po prostu zniknąć. Czy to możliwe?
– Jest to w istocie możliwe. Dzięki zastosowaniu biodegradowalnych materiałów wyjściowych możemy zaprojektować nanoukłady, które ulegną degradacji pozostawiając po sobie jedynie proste związki organiczne, takie jak np. cząsteczki cukrów. W naszym projekcie wykorzystamy syntezę radiacyjną nanożeli na bazie polimerów pochodzenia naturalnego np. roślinnego, które są nie tylko biokompatybilne, ale także biodegradowalne – tłumaczy profesor Ulański.
Ze strony PŁ badania będzie realizował zespół w składzie: dr hab. inż. Sławomir Kadłubowski, prof. PŁ, mgr inż. Beata Rurarz, prof. Piotr Ulański i dr inż. Radosław Wach, z udziałem doktorantów, dyplomantów i wolontariuszy.
Więcej informacji na stronie
Źródło: Politechnika Łódzka